07 Kasım 2019 12:39

Usulsüz dinleme araştırılmadı, AYM’den hak ihlali kararı çıktı

AYM, telefonunun dinlendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunan ve savcılıktan etkili soruşturma yapılmadan "kovuşturmaya yer yok" yanıtı alan vatandaş için hak ihlali kararı verdi.

Fotoğraf: Cem Öksüz/AA

Paylaş

Anayasa Mahkemesi (AYM) hakkındaki ihbarlar gerekçe gösterilerek telefon konuşmalarının dinlendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunan ve savcılıktan "kovuşturmaya yer yok" yanıtı alan Ulvi Bacıoğlu’nun haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine karar verdi. AYM, kararında soruşturmanın derinleştirilmemesi nedeniyle etkili ve özenli bir soruşturma yapılmadığını belirtti.

18 Mart 2014 tarihinde basında, "terör faaliyeti", "organize suç örgütü" veya "uyuşturucu ticareti" gibi gerekçelerle bazı illerde birçok kişi hakkında mahkemelerce dinleme kararları çıkarıldığına dair haberlere yer almıştı. Ulvi Bacıoğlu adında bir vatandaş da medyada çıkan haber nedeniyle kendi adına kayıtlı telefonun dinlendiği konusunda bilgi sahibi olduğunu belirterek sorumluların tespit edilmesi ve cezalandırılmaları talebiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu üzerine "özel hayatın gizliliğini ihlal" suçu kapsamında soruşturma başlatılmıştı.

BAŞSAVCILIK "KOVUŞTURMAYA GEREK YOK" DEMİŞTİ

Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yapılan araştırmalar sonucunda, başvurucu tarafından beyan edilen telefon numaraları veya başvurucu hakkında telekomünikasyon yoluyla herhangi bir çalışmanın yapılmadığı belirtilmişti.

Söz konusu bilgi ve belgeler doğrultusunda Başsavcılık tarafından kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, yapılan itiraz da Sulh Ceza Hâkimliği kararıyla kesin olarak reddedilmişti.

Bunun üzerine Bacıoğlu, iletişimin hukuka aykırı şekilde denetlendiğine yönelik şikâyet hakkında etkili ve özenli bir ceza soruşturması yapılmaması nedeniyle haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğini söyleyerek Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

TİB TALEBİNE RAĞMEN ÜSTÜNE GİDİLMEDİ

Konuyla ilgili kararını açıklayan AYM, Bacıoğlu’nun haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine hükmetti.

AYM, Emniyetin Başsavcılığa yazdığı nihai yazıda 2559 sayılı Kanun gereğince iletişimin denetlenmesine ilişkin tüm işlemlerin TİB üzerinden yürütüldüğü ve bunun için bu kurumla iletişime geçilmesi gerektiğini söylediğini aktardı. Başsavcılığın, Emniyetten gönderilen ve soruşturmaya konu bilgi ve belge taleplerinin TİB'e gönderilmesi konusunda açıkça bilgi veren yazıya rağmen başkaca bir araştırmaya ve incelemeye girmeksizin kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiğini ifade eden AYM, soruşturmanın özenli ve etkili şekilde gerçekleştirilmediğini belirtti.

AYM, soruşturmada anahtar rol oynayan bilgi ve belgelerin Başsavcılıkça araştırılmayıp soruşturmanın derinleştirilmemesi nedeniyle “Anayasal hakların güvence altına alınacak şekilde etkili ve özenli bir soruşturma yapılmadığına” hükmetti. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Adliyesinde intihar: 7. kattan atlayan kişi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Avcılar'da servis aracının ezdiği öğrenci yaşamını yitirdi, veliler "İhmal var" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...