07 Kasım 2019 02:13
Son Güncellenme Tarihi: 07 Kasım 2019 12:42

Aksaray'da bazı veliler otizmli öğrencileri yuhaladı!

Merkez Mehmetçik İlkokulunda otizmli öğrenci sınıflarının kapatılmasını isteyen velilerin otizmli çocukları yuhaladığı iddia edildi.

Fotoğraf: twitter.com/dag_hava

Paylaş

Aksaray'da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulunda veliler, okulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını talep etti. Okulun çıkış saatinde bir araya gelen velilerin, otizmli çocukları yuhaladığı iddia edildi. Türkiye Otizm Meclisi, eğitim hakkının anayasanın güvencesi altında bulunduğuna dikkat çekti. İlli eğitim Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlattı. okul müdürü açığa alındı.

Okuldaki pek çok velinin; okul idaresi, muhtar ve  Okul Aile Birliğinin de desteğiyle, whatsapp gruplarında diğer sosyal medya platformlarında otizmli öğrencilere karşı bir araya geldikleri iddia edildi.

 

MEB SORUŞTURMA BAŞLATTI

Miili Eğitim Bakanlığı (MEB), konuyla ilgili soruşturma başlattı. Bakanlığın, olayı araştırması için müfettiş görevlendirdiği öğrenildi. Müfettişlerin öncelikle okulda otizmli öğrencilerin bulunduğu sınıfların önündeki paravanda yer alan “Özel Eğitim Bölümü Otistik Öğrenci Sınıfları” tabelasının kaldırılmasını sağlayacağı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Aksaray'da özel eğitim sınıflarının kapatılmasını isteyen veliler otizmli öğrencileri yuhaladı' başlıklı haberle medyaya yansıyan olayla ilgili Bakanlığımız müfettişleri tarafından inceleme- soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu okulumuzda özel eğitim sınıfı uygulamasının gerektirdiği hassasiyetler dikkate alınarak, okul içerisindeki alanlarda ilgili düzenlemeler yapılmış olup, eğitim- öğretim faaliyetleri devam etmektedir. Aksaray Rehberlik Araştırma Merkezi uzmanları tarafından okul velilerimiz için özel eğitim kapsamındaki öğrencilerimizle ilgili bilgilendirme çalışmaları başlatılmıştır.”

8 Kasım günü de okul müdürü açığa alındı. 

VALİLİK REDDETTİ

Aksaray Valiliği de, “Özel eğitim öğrencileri burada 5 yıldır öğretimlerine devam etmektedirler. Bazı medya organlarında yayımlanan 'Aksaray'da otizimli çocuklar yuhlandı' haberi gerçeği yansıtmamakta olup, çocuklar okullarında normal öğretimlerine devam etmektedirler. 2020 yılı yatırım programında 12 derslikli bir Özel Eğitim Okulu planlanmış olup, konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır'' denildi. 

“OTİZMDE EĞİTİM HAKTAN ÖTE TEK İLAÇTIR”

Tohum Otizm Vakfı Başkanı Mine Narin yaptığı yazılı açıklamayla Aksaray’da yaşanan olayın maalesef zaman zaman farklı okullarda da yaşandığını ve kronik bir sorun olduğuna vurgu yaptı. Eğitime erişimin her çocuğun anayasal hakkı olduğunu, otizmde ise eğitimin haktan da öte, otizmin tek çaresi, ilacı olduğuna dikkat çeken Narin “Otizmli çocuklar, ancak eğitim ile topluma kazandırılabilir, bağımsız bireyler olarak hayatlarını sürdürebilirler. Bunda en büyük engel okullardaki diğer çocukların ebeveynlerinin engelleyici tutumlarıdır. Özellikle tüm çocukların kaynaşarak eğitime katılımlarının sağlanması ve engellilikle ilgili önyargıların kırılmasında velilerin tutumu çok önemlidir” dedi.  Engelli çocukların hakları olan bu eğitimi, en az kısıtlayıcı ortamlarda, diğer bir deyişle bütünleştirme eğitimi olarak, genel okullarda yeterli akranları ile birlikte almalarının esas olduğuna işaret eden Narin “Kaynaştırma eğitimi yasal ve yönetsel düzenlemelerle güvence altına almıştır” hatırlatmasında bulunarak yaşanan bu üzücü ve ötekileştirici olay karşısında ilgili bakanlıkları gereken tedbirleri almaya ve toplumu otizmlilerin yanında olmaya çağırdı.

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken sosyal medya hesabında yaşananları anlattı ve tepki gösterdi.

Yuhalama olayına "Keşke biraz insan olabilseniz ve bu birlik halinizi, gücünüzü faydalı işlerde kullansanız" ifadeleriyle tepki gösteren Erken, yetkilileri de gerekli düzenlemeleri yapmamakla ve ayrımcılığa karşı önlem almamakla eleştirdi. Erken velilere "Umarım çocuklarınızda karşınıza çıkmayan otizm ve benzeri nörolojik farklılıklar torunlarınızda karşınıza çıkınca derneklerimize gelir destek isterseniz. Bugünkü bütün kötülüğünüze rağmen o gün yine biz elinizden tutacağız. Çünkü size benzemiyoruz ve hiçbir zaman benzemeyeceğiz" sözleriyle tepki gösterdi.

Sedef Erken'in olayı anlattığı ve yetkililere tepki gösterdiği tweet dizisi şu tweetle başlıyor:

Türkiye Otizm Meclisi konuya ilişkin açıklamasında eğitim hakkının anayasanın güvencesi altında bulunduğuna dikkat çekti. Meclis, önlem alınması için gerekli girişimlerin de başlatılacağını duyurdu.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elazığ Fethi Sekin Kız Öğrenci Yurdunda öğrenciler yurt zammını geri aldırdı

SONRAKİ HABER

HDP 4'üncü olağan kongresini gerçekleştiriyor: Halklar kazanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa