06 Kasım 2019 18:33

Lufthansa çalışanları iki günlük greve çıkıyor

Lufthansa çalışanları, 7 ve 8 Kasm'da greve çıkıyor. Lufthansa yönetimi grevin engellenmesi için Eyalet İş Mahkemesine başvurdu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Alman havayolu şirketi Lufthansa çalışanları, 7 ve 8 Kasm'da greve çıkıyor. Tekel yönetiminin grevin engellenmesi için yaptığı başvuru Frankfurt İş Mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkeme, toplu sözleşme talep etme ve bunun için greve çıkmanın yasalara aykırı olmadığına karar verdi. Buna rağmen Lufthansa yönetimi bir üst mahkeme olan Eyalet İş Mahkemesine de başvurdu.

Hostes ve yer hizmetleri çalışanlarının üyesi olduğu UFO sendikası, patronlara toplu sözleşme için masaya oturma çağrısında bulunurken, işveren durumundaki Lufthansa yönetimi buna karşı çıkmıştı. Gerekçe olarak da iki kişilik yönetimi olan UFO'nun çalışanları temsil etmediğini göstermişti. Bunun üzerine toplanan UFO üyesi çalışanlar, süresiz greve çıkma kararı almıştı. 48 saat sürecek olan grevin ülke genelinde hava ulaşımını etkilemesi bekleniyor. Bu nedenle bugünden itibaren iki gün boyunca meydana gelecek aksamalar konusunda uyarılar yapıldı.

Sendika üyeleri ayrıca 8 Kasım'da Lufthansa'nın önünde bir eylem düzenlemeye hazırlanıyor. UFO Başkan Yardımcısı Daniel Flohr yaptığı açıklamada, Lufthansa'nın toplu sözleşme için masaya oturmaya yanaşmamakta ısrar etmesi durumunda grevin şan şirketler olan Eurowings ve Sunexpress'i de kapsayabileceğini dile getirdi.

UFO ile masaya oturmaya yanaşmayan Lufthansa'nın ayrıca Birleşik Hizmet Sendikası (ver.di) ile sözleşme imzalamak için hazırlıkları yapıldığı ileri sürüldü. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Finlandiya'da emekçiler fazla mesai dayatmasına kabul etmiyor

SONRAKİ HABER

Lübnan'daki eylemlerde bir kişi kendini ateşe verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa