06 Kasım 2019 18:07

Finlandiya'da emekçiler fazla mesai dayatmasına kabul etmiyor

Finlandiya'da sanayi ve teknoloji sektöründeki toplu sözleşme görüşmelerinde patronlar, çalışma saatlerinin uzatılmasını dayatınca emekçiler fazla mesaiye kalmama eylemi başlattı.

Fotoğraf: Kotivalo/Wikimedia Commons(CCO)

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya'da sanayi ve teknoloji sektöründe örgütlü sendikalar ile patronlar arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde, patronlar çalışma saatlerinin uzatılmasını dayattı. Bunun üzerine 100 bine yakın emekçi fazla mesaiye kalmama eylemi başlattı.  

Sanayi ve teknoloji sektöründe örgütlü işçi ve memur sendikaları ile patronlar arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin süresi 31 Ekim’de sona erdi. Yeni sözleşme için yapılan görüşmelerde patronlar, emekçilere 24 saat çalışmalarını öngören maddenin yer almasını dayatınca Sanayi Federasyonu ve Pro Federasyonu 4 Ekim itibarıyla işyerlerinde fazla mesai yapılmaması kararı aldı.

SENDİKALAR PAZARLIK KONUSU YAPILMASINA KARŞI

Endüstri Federasyonu, 24 saatlik ücretsiz çalışmanın yeni toplu iş sözleşmesinde yer almasına karşı. Konuyu müzakere bile etmek istemiyor. Federasyon Başkanı Riku Aalto, Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle'ye "3 yıl önce sözleşme imzalandığında yapılan değişiklikler belli bir zamanı kapsıyordu. Söz konusu saatler için tabandan gelen mesaj açık. Bu, toplu sözleşme masasında yok" açıklamasını yaptı.

Sanayi sektöründeki patronlar ise kendileri için rekabet gücünü korumanın önemli olduğunu ve çalışma saatleri üzerinde değişik alternatifleri tartışabileceklerini söylüyor. 2016 yılında imzalanan sözleşmede yılda ücretsiz 24 saat çalışma uygulamasının toplu sözleşmenin sona ermesiyle birlikte ortadan kalkacağı kararlaştırılmıştı. Ancak patronlar aynı uygulamanın yeni imzalanacak sözleşmede de yer almasını istiyor. Teknoloji Sanayisi adlı patron örgütünün İş Piyasası Şefi Minna Helle, sendikaların fazla mesai yapma yasağının şirketlerin rekabet gücünü zayıflatacağını ve toplu sözleşme görüşmelerini güçleştireceğini öne sürdü.

2016 yılında patronlar, Finlandiya'nın rekabet gücünü artırmak için çalışanlardan fedakârlık yapmasını istemişti. Sendikalarda, patronların önerisini kabul ederek işçi ve memurların yılda 24 saat ücretsiz çalışmasını kabul etmişti. Sanayi ve teknoloji sektöründe imzalanacak toplu iş sözleşmesi diğer işkollarında yapılacak sözleşmeler için belirleyici bir özellik taşıyor. Diğer işkollarında örgütlü sendikalar Pro’nun sözleşmesini temel alarak taleplerde bulunuyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şule Çet'in avukatlarından NTV’nin haberine tepki

SONRAKİ HABER

Lufthansa çalışanları iki günlük greve çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...