06 Kasım 2019 18:06

Tahrir’de hükümet istifa sloganı yükseliyor

Irak'ta yolsuzluk ve mezhepçilikten uzak bağımsız bir hükümet talep eden halk "hükümet istifa" sloganıyla günlerdir Tahrir Meydanı'nda.

Irak'ta hükümet karşıtı eylem

Fotoğraf: Haydar Karaalp / AA

Paylaş

Iraklıların, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek için başlattıkları eylemler sürüyor. Bağdat’taki gösterilerin merkezi olan Tahrir Meydanı’ndan “hükümet istifa” sloganı yükseliyor.

AA muhabirine konuşan Iraklılar, ülkede yolsuzluk ve mezhepçilikten uzak bağımsız bir hükümet talep ettiklerini belirterek mevcut sistemin değiştirilmesini istediklerini söylüyor. Sivil Aktivist Abbas Temimi, “Yolsuzluklara ve insanlarımızı katleden mezhepçi politikalara karşı mücadele için sokaktayız. Biz, hayatı seven bir halkız. Siyasetçiler, Irak halkını böldü ve bu halkın arasına mezhepçilik gibi yıkıcı bir fitne ekti” dedi. Barışçıl gösterilerini sürdürmekte kararlı olduklarını söyleyen Temimi, “Siz, artık bu ülkeyi ve halkı yönetemiyorsunuz. 2003’ten sonra iktidara gelen tüm yöneticiler bir şekilde yolsuzluğa bulaştı. Bu sistem bu ülkeyi yönetmek için uygun değil, tüm yönetim sistemi değişmeli.  Yeşil Bölge yönetimi çökene kadar gösterilerimiz sürecek” dedi.

“TAHRİR MEDYANI’NDAKİ SAYI ARTIYOR”

Tahrir Meydanı’nda gönüllü sağlık hizmeti veren Safiye Adnan da “Siyasi partilerin kurduğu bu rejimden artık kurtulmak istiyoruz” dedi. Yargının siyasallaştığını ve hükümetin dış müdahalelerle yönlendirildiğini dile getiren Adnan, “Bu hükümet meşruiyetini yitirdi, istifa etmelidir” dedi. Adnan, 1 Ekim’de patlak veren ve 25 Ekim’de yeniden başlayan gösterilere katılımın her geçen gün arttığına dikkati çekerek, “Hükümetin her açıklaması sonrası Tahrir Medyanı’ndaki sayı artıyor” ifadelerini kullandı. Ali Cemal ise ülkedeki işsizlik sorununa işaret ederek hükümetin bu konuda aciz kaldığını belirterek, “Bu hükümete artık güvenimiz kalmadı. Güven olsa bu kadar insan sokağa dökülmezdi” dedi.  Irak’ta bir grup gönüllü genç, Tahrir Meydanı’nda gösterilere katılanlara bedava berberlik hizmeti sunuyor. AA muhabirine konuşan Ekrem Miyahi, Vasıt vilayetinden geldiğini belirterek, “Gösteriler başlayınca dükkanımı kapatıp buraya geldim. Geceyi burada geçiren göstericiler var. Tıraş için evine kadar gitmesinler diye burada onların hizmetindeyim” dedi. Berberlik mesleğini 7 yıldır sürdüren Miyahi, günde 150-200 kişiyi tıraş ettiğini söyledi. Miyahi, geceyi de Tahrir Meydanı’ndaki göstericilerin çadırında geçirdiğini anlattı. Medinet’ül Sadr bölgesindeki iş yerini kapatarak Tahrir Meydan’na gelen 18 yaşındaki Mukteda Mehdi ise gönüllü olarak her gün saat 12.00’den 20.00’ye kadar protestoya katılanların saç ve sakallarını kestiğini söyledi. Tahrir Meydanı’na bir hafta önce gelen ve genç berberlerde tıraş olan Hani İyad da “Musul’dan Bağdat’a gelerek, gösterilere katılıyorum. Vatan istiyoruz. Hükümetin kendini feshetmesini istiyoruz” dedi.  

SEHRİ GÖZALTINDA İDDİASI

Diğer yandan AA’nın İran basınına dayandırdığı habere göre, Iraklı Şii Din Adamı Mahmud Hasan Serhi, Kerbela’daki İran konsolosluğuna yönelik saldırıyı tertip ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Serhi, İran rejimi karşıtlığıyla tanınıyor. İran’ın Kerbela’daki konsolosluk binası da 26 Ekim ve 3 Kasım’da iki kez saldırıya uğramıştı.

NE OLMUŞTU?

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek için 1 Ekim’den itibaren alana çıktı. Bir haftaya yakın süren protestolara Erbain törenleri nedeniyle ara verildi. 25 Ekim’de yeniden başlayan ve Başbakan Adil Abdulmehdi’nin de istifasını getiren eylemler, bütün baskılara ve engellemelere karşın sürüyor. Birleşmiş Milletler Irak Misyonu, 1 Ekim’den bu yana devam eden protestolarda 254 göstericinin hayatını kaybettiğini, binlercesinin yaralandığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan "dindar nesil" hayalini yineledi, toplumsal sorunların çözümünü dine bağladı

SONRAKİ HABER

Şule Çet'in avukatlarından NTV’nin haberine tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...