06 Kasım 2019 12:35

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi: İç Turizm Takip Sistemi fişlemedir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020’de devreye alınacak "İç Turizm Takip Sistemi" için "Bu düzenleme tam bir fişlemedir" dedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020’de devreye alınacak "İç Turizm Takip Sistemi" ile, cep telefonu operatörlerine müşterilerinin yerlerini bildirme zorunluluğu getirildiğini belirterek "Bu düzenleme tam bir fişlemedir. Yurttaşların özel hayat gizliliğini ihlaldir" dedi.

UYGULAMA TAM KANUNSUZLUKTUR

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'ndan toplu fişleme projesi çıktığını ortaya koyarak, "Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020’de devreye alınacak 'İç Turizm Takip Sistemi'yle şehir dışına çıkan yurttaşların hangi şehre ve otele gittiğinin bildirilmesi isteniyor! Özel hayatın gizliliğini koruması gerekenlerin, üstelik kanun eliyle anayasayı ve temel özgürlükleri hiçe sayması hukuki bakımdan tam bir kanunsuzluktur" diye konuştu.

Konu hakkında basın açıklaması yapan İlgezdi, "Demokratik hak ve özgürlükleri geliştirmek yerine, bu tip baskıcı ve ayrımcı politikalar ülkemize bir fayda sağlamaz!" dedi.

MECLİS YETKİSİ GASBEDİLİYOR

"Kanun yapma yetkisi Gazi Meclisindir. Gazi Meclisin iradesini hiçe sayan bu uygulama yok hükmündedir" diyen Gamze Akkuş İlgezdi, yetkilileri uyararak kişinin rızası olmadan bilgilerin toplanması suç olduğunu hatırlattı. İlgezdi uygulamanın tam bir fişleme olduğunu açıklayarak, "Bu verileri işleyerek dağıtanlar da bu suça ortak olacaktır. Yol yakınken bu uygulamadan vazgeçilmelidir" diye konuştu.

Gamze Akkuş İlgezdi, Bakanlığa turizmi geliştirme görevini hatırlatarak önerilerde bulundu:

"Türkiye’nin turizmine ve ekonomisine katkıda bulunmak isteyenlere fişleme anlamına gelecek bu tip uygulamaları geliştirip, yaygınlaştırmak yerine; cep telefonu harcından trafik cezasına, pasaport harcından Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne kadar her alanda artan vergileri azaltmalarını öneriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesinin artırılmasını ve Sayıştay denetimine tabii tutulmasını öneriyoruz." (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Estukyan: Ermeni Soykırımı siyasi hesaplar için tartışma konusu yapılmasın

SONRAKİ HABER

Bütçe görüşmelerinde ilk gün: Ethem Sancak ve Katarlıların bütçesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...