05 Kasım 2019 18:28

Askerlerin "dur ihtarına uymadı" diyerek ateş açması "yaşam hakkı ihlali" sayıldı

Anayasa Mahkemesi askerlerin “dur ihtarına uymadı” gerekçesi ile Nezir Depren'in aracına ateş etmesi ile ilgili "yaşam hakkının ihlali" kararı verdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Anayasa Mahkemesi (AYM), askerlerin “dur ihtarına uymadı” gerekçesi ile kaçan kamyonet sürücüsü Nezir Depren'in üzerine ateş etmesi ile ilgili "yaşam hakkının ihlali" kararı verdi. Mahkeme, Nezir Depren'e 36 bin 600 lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

DHA’dan Aslıhan Altay Karataş’ın haberine göre, 2011 yılının Eylül ayında Van Sarıçimen Köyü'nde meydana gelen olayda asker "kaçak akaryakıt yükü taşıdığı" şüphesiyle Nezir Depren yönetimindeki kamyoneti köy girişinde durdurmak istedi. Askerler “dur ihtarına uymadı” gerekçesiyle kamyonet sürücüsüne ateş etti. Olay yerinden kaçan sürücü Nezir Depren, daha sonra savcılığa giderek, üzerine ateş açıldığı için şikayette bulundu. Depren, komşularının kaybolan hayvanlarını aramadan gelirken köy girişinde kamyonetinin ön camına taş isabet ettiğini ve taşın ön koltukta oturan yeğeninin göğsüne geldiğini, daha sonra kamyonetine 5-6 merminin isabet ettiğini anlatarak, askerlerden şikayetçi oldu.

Askeri savcılık ise olay hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Depren’in karara yaptığı itiraz, "havaya uyarı atışı yapıldıktan sonra aracın tekerlerine doğru ateş edildiği, olayda meşru savunma halinin olduğu, aracın görevli askerlerin üzerine geldiği, bu nedenle taş atma eyleminin de meşru savunma kapsamında olduğu" gerekçesiyle Askeri Mahkemece reddedildi.

YAŞAM HAKKI İHLALİ KARARI

Depren, 10 Nisan 2015 tarihinde AYM'ye bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu görüşen AYM, Anayasa’nın 17’inci maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine karar verdi. Kararın bir örneği, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’nın kapatılması nedeniyle, yaşam hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmak üzere Çaldıran Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Mahkeme, ayrıca başvurucuya 36 bin 600 lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

"YALNIZCA ASKERİ TUTANAKLAR ESAS ALINDI"

Soruşturmanın özenle yürütülmediğine işaret edilen kararda, "Yalnızca olaya karışan askerlerce tutulan tutanaklar ve bu tutanaklar doğrultusunda verilen beyanlar nazara alınmıştır. Bu itibarla soruşturmada varılan sonucun elde edilen tüm delillerin kapsamlı, nesnel ve tarafsız bir analize dayandığını söylemek de mümkün değildir" denildi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir’de Evrensel'le dayanışma etkinliği

SONRAKİ HABER

Mahkeme sonuçlandı, Eminönü'ndeki balıkçılar tahliye edilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...