05 Kasım 2019 17:43

Freedom House internet raporu: Türkiye yine 'özgür olmayan ülkeler' arasında

Freedom House'un "İnternette Özgürlük 2019" raporuna göre Türkiye, "özgür olmayan ülkeler" arasında yer alıyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Freedom House'un "İnternette Özgürlük 2019" raporuna göre Türkiye, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "özgür olmayan ülkeler" arasında yer alıyor.

Düşünce kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi), dünya genelinde internet özgürlüğünü değerlendirdiği "İnternette Özgürlük 2019" raporunu yayımladı. Rapor, Haziran 2018 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında 65 ülkeyi internet özgürlüğü açısından mercek altına alıyor.

"Sosyal Medya Krizi" başlığını taşıyan rapor, bir zamanlar "insanları özgürleştirecek teknoloji" gözüyle bakılan sosyal medyanın bir gözetim ve seçim manipülasyonu aracı haline geldiğini kaydediyor.

"TOPLUMSAL KONTROL ARACI" VURGUSU

Amerika’nın Sesi’nin aktardığı ve dünya genelindeki internet kullanıcılarının yüzde 87’sini kapsayan rapordan öne çıkanlar şöyle:

  • İnternet özgürlüğü, küresel çapta hızla yayılan dijital otoriterlik aygıt ve taktikleriyle giderek daha büyük tehdit altına giriyor.
  • Baskıcı rejimler ve otoriter emellere sahip seçilmiş iktidarlar, denetimden uzak olan sosyal medya platformlarını istismar ederek bu alanları siyasi çarpıtma ve toplumsal kontrol aracı olarak kullanıyor.
  • Sosyal medya, toplumsal tartışma ve iletişim sağlamak için zaman zaman eşit ve adil bir ortam oluştursa da artık ibre, tehlikeli bir şekilde özgürlüklerin kısıtlanmasına doğru kayıyor.
  • Vatandaşlarının internet üzerindeki faaliyetlerini gözetleyen hükümetlerin sayısının şaşkınlık verecek ölçüde artıyor bu da küresel internet özgürlüğünün dokuz yıldır ard arda kısıtlanması anlamına geliyor.

"İnternette Özgürlük 2019" raporu, 65 ülkeyi ‘Özgür’, ‘Yarı Özgür’ ve ‘Özgür Olmayan’ şeklinde üç ayrı kategoride sınıflandırıyor. 100 puan üzerinden 37 puan alan Türkiye, bu yıl da geçen yıl olduğu gibi Özgür Olmayan Ülkeler kategorisinde yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yap-İşlet-Devret projelerinde yolcu garantileri kamuyu 65 milyon dolar zarar ettirdi

SONRAKİ HABER

Metal dosyası | Metal işçisi iyi bir zam ve iş güvencesi istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...