05 Kasım 2019 14:39

DİSK: Vergi yükü azaltılsın, vergiyi tabana değil tavana yayın

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği eylem yaptı: Vergiyi tabana değil tavana yayın, kar ve faiz gelirlerini, serveti vergilendirin.

FotoğraF: Evrensel

Paylaş

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, ücretlerin artırılması ve vergi yükünün azaltılması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, Aralık ayındaki asgari ücret görüşmelerinde ve devam eden toplu sözleşmelerde alanlarda olacaklarını ifade etti.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, düşük ücretler ve vergi yüküne karşı “Geçinemiyoruz” demek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Ulus Atatürk Heykeli önünde gerçekleşen açıklamayı, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu. Görgün, hükümetin ekonominin giderek iyileştiğini savunmasına karşın, işçiler açısından geçinmenin her geçen gün daha zor hale geldiğini dile getirdi. Ekonomik krizle birlikte işsizliğin Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını, çarşı-pazarda fiyatların uçtuğunu ve zamların bellerini büktüğünü belirten Görgün, bunlar karşısında hükümetin IMF’nin isteklerini yerine getirdiğini söyledi.

"VERGİYİ TAVANA YAYIN"

Görgün, çalışanların ücretlerinin hedeflenen enflasyon üzerinden hesaplanmasına da tepki göstererek “Evlerimize gelen faturalar yüzde 8 değil en az yüzde 50 zamlandı. Pazarda, markette gıda ürünleri yüzde 8 değil en az yüzde 30 zamlandı. Ücretlerimiz neden gerçek enflasyon oranında değil de hedeflenen enflasyona göre artsın?” diye sordu. Ekonominin büyüdüğü iddiasına karşın işçilerin bundan herhangi bir pay almadığını dile getiren Görgün, aksine kriz kapıya dayandığında işçilerin alım güçlerini düşürecek ücret politikalarının dayatıldığını ifade etti. Görgün, hükümetin ‘vergiyi tabana yayma’ söylemlerine de tepki göstererek “Vergiyi tabana değil tavana yayın, kar ve faiz gelirlerini, serveti vergilendirin” dedi. İşçi sınıfı ve tüm emekçiler olarak sefalet politikalarını kabul etmeyeceklerini belirten Görgün, Aralık ayındaki asgari ücret görüşmelerinde ve devam eden toplu sözleşme süreçlerinde işyerlerinde, meydanlarda ve alanlarda olacaklarını ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de kimya fabrikasındaki yangında 3 işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

AKP'li Üsküdar Belediyesinden atılan işçiler: İşimizi geri istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...