04 Kasım 2019 17:18

AYM, üniversitede afiş asan öğrencilere verilen cezanın hak ihlali olduğuna hükmetti

Anayasa Mahkemesi, üniversitede afiş asan 2 öğrenciye idari para cezası verilmesinin, "toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı"nın ihlali olduğu yönünde karar verdi.

Fotoğraf: Cem Öksüz/AA

Paylaş

Anayasa Mahkemesi (AYM), üniversitede protesto eylemi sırasında afiş asan 2 öğrenciye idari para cezası verilmesinin, Anayasal güvence altına alınan "toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı"nın ihlali olduğu yönünde karar verdi. Karar yeniden yargılama yapılmak üzere yerel mahkemeye gönderildi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Burcu B. ve Erdem Y'nin de aralarında olduğu bir öğrenci grubu, 2016 yılında meydana gelen bombalı saldırıları protesto etmek için üniversitenin Cebeci Yerleşkesinde toplandı. Öğrenciler, birbirinin aynısı olan 3 pankartı yerleşkenin farklı yerlerine astı. Fakülte özel güvenlik görevlilerinin uyarısına rağmen indirilmeyen pankartı gelen polisler kaldırdı.

"TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ HAKKI İHLALİ"

Burcu B. ve Erdem Y. dahil 8 öğrenci gözaltına alınıp ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı. Öğrencilere izinsiz afiş astıkları gerekçesiyle 219 lira idari para cezası uygulandı. Cezaya yaptıkları itiraz Sulh Ceza Hakimliği kararıyla reddedilen Burcu B. ve Erdem Y, 20 Temmuz 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu 11 Eylül’de görüşen AYM, Anayasa’nın 34’üncü maddesinde güvence altına alınan "toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı"nın ihlal edildiğine karar verdi. Kararın bir örneği ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Ankara 5'inci Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. Kararın gerekçesinde kamuya ait alanda afiş asılmasının yetkili makamın iznine bağlı olduğuna ancak tek başına izin alınmamış olmasının yaptırım uygulanmasını haklı kılmak için yeterli görülmeyebileceğine dikkat çekildi.

"PARA CEZASI İÇİN YETERLİ GEREKÇE KONULAMADI"

Bu noktada izinsiz afiş asılması nedeniyle kamu düzeninin bozulup bozulmadığına bakmak gerektiğini vurgulayan AYM, şu tespitte bulundu: Somut olayda toplantının barışçıl olmadığına, kamu düzeninin bozulduğuna, bozulma tehlikesinin ortaya çıktığına, eğitimin aksadığına ya da yaptırım konusu afişin asılı kaldığı yaklaşık 3 saat boyunca kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek bir gerginliğe sebebiyet verdiğine dair bir tespit ve değerlendirme bulunmamaktadır. Dolayısıyla somut olayın koşullarında barışçıl bir protesto gösterisi sırasında başvuruya konu afişin asılması nedeniyle başvurucunun idari para cezası ile cezalandırılmasının zorunlu bir toplumsal ihtiyacı karşıladığı ilgili ve yeterli gerekçe ile ortaya konulamamıştır. Ayrıca barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü sırasında kınanabilir bir olaya karışmayan kişilere en hafif kabul edilecek cezanın dahi uygulanması caydırıcı etki doğurabilecektir. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’ndan kendisine "ahmak" diyen Süleyman Soylu’ya yanıt

SONRAKİ HABER

Ücreti ödenmeyen Tekyol Plus işçileri: Gasbedilen haklarımızı istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...