03 Kasım 2019 23:07

"Tenere" belgeselinin galası yapıldı: Çölde ölenler Akdeniz’de ölenlerin iki katı

Yönetmenliğini Hasan Söylemez’in üstlendiği “Tenere” belgeselinin galası Zorlu PSM’de yapıldı: "Çölde yolculuğa çıkan bu insanların hikayesini duyurmak istedim."

Tenere belgeselinin basın görseli

Paylaş

Gazeteci ve Belgesel Yapımcısı Hasan Söylemez’in yönetmenliğini üstlendiği “Tenere” belgeselinin galası yapıldı.

Nijer’in Agadez şehrinden yola çıkarak Libya ve Avrupa’ya ulaşmak için çölü geçmeye çalışanların hikayesini anlatan belgeselin gala gösterimi, Zorlu PSM’de gerçekleştirildi. Yönetmenliğinin yanında görüntü yönetmenliğini ve senaristliğini de Söylemez’in yaptığı “Tenere”nin post prodüksiyonda Fuat Sebatlı, ses miksajında Çağlar Yeşilay imzası bulunuyor.

Gösterimden sonra soruları yanıtlayan Söylemez, Afrika yolculuğunun kendisine sabırlı olmayı öğrettiğini anlatarak, belgeseli yapmaktaki amacının hikayede geçen Beşir’in ve yol arkadaşlarının sesini dünyaya duyurmak olduğunu söyledi.

Belgeselin, gördüğü bir fotoğraftan etkilenmesiyle ortaya çıktığını aktaran Söylemez, “Yolculuğa çıkmadan 1,5 yıl önce bir kamyon fotoğrafı görmüştüm ve o beni çok etkilemişti. Bu kamyonla ben de yolculuk yapmak istiyorum diye bir macera peşindeydim aslında. Başlarda belgesel çekmek gibi bir planım yoktu. Ardından o fotoğrafı araştırınca o kamyonun altından çok trajik bir hikaye ile karşılaştım. Sonuç olarak çölde yolculuğa çıkan bu insanların hikayesini duyurmak istedim” dedi.

Çekimlerin yapıldığı çölü baştan sona tek başına 3 kez geçtiğini dile getiren Söylemez, göç için çölde ölen insan sayısının Akdeniz’de hayatını kaybeden insanların iki katı olduğunu hatırlattı.

Söylemez, “Belgeseli uluslararası festivallere de göndereceğiz umarım. Göç meselesinde çok fazla bilinmeyen bu duruma da dikkati çekmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

BELGESEL VE SÖZLEMEZ HAKKINDA

Belgeselde, Agadezli Beşir ve yol arkadaşlarının Nuh’un gemisini andıran bir kamyonda günler süren zorlu yolculuğu anlatılıyor. Onların yolculuk hazırlıklarını, aile ilişkilerini, çetin doğa şartlarıyla, susuzlukla ve karşılaştıkları sorunlarla nasıl mücadele ettiklerini ve yaşadıkları duygusal değişimler etkileyici görüntüler eşliğinde sunuluyor.

2010’da yanına para almadan Türkiye’yi bisikletle dolaşan Hasan Söylemez, 2017’de Afrika turunu ölümsüzleştirdiği hayal arşivi ve belgesel “Journey To Dreams” ile adından söz ettirdi. “Journey To Dreams” ile Afrika Kıtası’nı baştan sonra dolaşan Hasan Söylemez, 6 ada ülkesi dahil 54 ülkeyi ziyaret etti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Malatya’da Çevre ve Tarım Kurultayı düzenlendi: Üretici için çare sendikalaşmak

SONRAKİ HABER

Amerikan işçi sınıfının kayıp kuşağı: Hobo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...