03 Kasım 2019 21:52

"Avcılar'a imar istiyoruz; 20 yıl kaybettik, 20 gün kaybedecek vaktimiz yok"

İstanbul Avcılar'da basın açıklaması düzenleyen yurttaşlar, eski binaların deprem riskine karşı yenilenmesi için gerekli adımların atılmasını talep etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İstanbul'da Avcılar Kent Konseyi ve bileşenlerinin çağrısıyla Havuz Meydanı'nda bir araya gelen yurttaşlar, "Güvenli yaşam için imar istiyoruz" talebiyle basın açıklaması düzenlendi.

İmar sorunun bir an önce çözülmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, 1999 depreminden sonra gerekli çalışmaların yapılmadığına dikkat çekildi, "20 yıl kaybettik, 20 gün kaybedecek vaktimiz yok" denildi.

"Deprem gerçeğini unutma", "Güvenli yaşam için Avcılar'a imar istiyoruz" pankartı açan yurttaşlara CHP Milletvekili Ali Şeker de destek verdi.

"20 YILDA BİNALAR GÜVENLİ HALE GETİRİLMEMİŞTİR"

Basın açıklamasını Avcılar Kent Konseyi Başkanı Turgay Halisçelik okudu. Geçtiğimiz aylarda yaşanan depreme değinen Halisçelik, "Depremden sonra maalesef hepimizin aklına 17 Ağustos 1999 gelmiştir. Aradan geçen yıllara rağmen, binalarımızın büyük oranda güçsüz ve zayıf. Binalarımızın yüzde 80'ine yakını 1975-1997 yılları arasında inşa edilmiştir. Acı ama gerçek olan bu duruma rağmen, geçen 20 yıl içerisinde binalarımız yenilenerek güvenli hale gelmemiş ve getirilememiştir" dedi.

"SORUNLU YAPILARDA YAŞAMAKTAYIZ"

Bugüne kadar ne iktidarlar ne bakanlık ne büyükşehir ne de ilçe belediyesinin bu konuyu çözüme kavuşturduğunu söyleyen Halisçelik, "Mevcut yönetmeliklere uygun yapılıp yapılmadığı denetim ve kontrolden geçirilmemiş, deniz kumu, korozyona uğramış demir gibi yapı elemanları içeren, zemin etüdleri yapılmamış temelleri ve birçok zemin sorunu bulunan yapılarda yaşamaktayız" diye konuştu.

"SABRIMIZ KALMAMIŞTIR"

Bu somut sorunlar karşısında artık sabırları kalmadığını belirten Halisçelik, "Yıllardır Avcılar'ın sorunlarının başında gelen imar sorununun çözüme kavuşmasını iktidardan, bakanlıktan, büyükşehirden ve ilçe belediyemizden bekliyoruz ve istiyoruz. Yeni 17 Ağustos 1999'lar yaşamak istemiyoruz ve artık buna seyirci kalmayacağımızı buradan açıklamak istiyoruz. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli geçtiğimiz ay yaşanan depremden sonra '20 yıl kaybettik, 20 gün kaybedecek vaktimiz yok' demiştir. Evet  20 yıl kaybettik, 20 gün kaybedecek vaktimiz yok" dedi.

KARAR, İBB MECLİSİNDEN ONAY BEKLİYOR

Avcılar Belediyesinin ve Avcılar Belediye Meclisinin sorunun çözümü için ilk adımları attığını aktaran Halisçelik, "Yaklaşık 10 bin binayı ilgilendiren, Avcılarımızın 1/1000 ölçekli uygulama imar planları, Avcılar Belediye Meclisimizde görüşülmüş ve oy birliği ile kabul edilmiştir. Yapıların ruhsattaki durumuna göre mevcut şekilde yeniden yapılmasının önünü açacak karar da Avcılar Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edilmiş ve İBB Meclisine gönderilmiştir" ifadesini kullandı.

Halisçelik, İBB Meclisine gönderilen kararın İmar ve Bayındırlık Komisyonuna sevk edildiğini ancak İBB Meclis gündemine alınmadığını ve İBB'nin kasım ayı meclisinde görüşülmeye bırakıldığını söyledi.

"HIZLI BİR ŞEKİLDE YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ"

Halisçelik son olarak şunları söyledi:

"10 mahallemizdeki tüm eski binaların gerekli zemin koşulları dikkate alınarak, binalarda yaşayan insanların ekonomik durumlarını da dikkate alınarak, gerekli alt ve üst yapı çalışmaları yapılmış bir şekilde, şu anki imar durumu ile değil, imar planlarında gerekli değişikler yapılarak mevcut durumu ne şekilde ise o durumda yeniden binalarımızın hızlı bir şekilde yenilenmesini bekliyoruz. Ne kentinizi bugüne kadar dönüşüm adı altında yağmalamak için ellerini sıvazlayanlara ne de bir kent sakinimizin acısını bir kez daha yaşamaya tahammülümüz kalmamıştır."

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Amazonlar'da yerli çevre koruyucusu pusu kurularak öldürüldü

SONRAKİ HABER

Tez Koop-İş Samsun Şubesi: Kadın cinayetlerini önleyecek tedbirler alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa