03 Kasım 2019 21:10

İş bırakan İstanbul Havalimanı işçileri: Mermer kadar değerimiz yok

Mehmet Aydın'ın iş cinayetine kurban gitmesinin ardından iş bırakan İstanbul Havalimanı işçileri, "Mermeri korumak için korkuluk çekenler konu işçinin canı olunca aynı önlemleri almıyorlar" diyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

31 Ekim'de İstanbul Havalimanı kargo binası şantiyesinde çalışırken asansör boşluğuna düşerek yaşamını yitiren 18 yaşındaki Mehmet Aydın’ın çalışma arkadaşlarının iş bırakma eylemi sürüyor.

DHL'nin taşeron firması Hata Mekanik'e bağlı çalışan işçiler, iş güvenliği önlemlerinin alınması talebiyle 1 Kasım'dan 4 Kasım'a kadar iş bırakma kararı aldı. Bunun üzerine şantiye şefleri jandarma çağırarak işçileri şantiye dışına çıkardı. Talepleri karşılanana kadar çalışmayacaklarını belirten işçiler, “Mermeri korumak için etrafına korkuluk çekenler, konu işçinin canı olunca aynı önlemleri almıyorlar” dedi.

"MEHMET’İN DÜŞTÜĞÜ YERİ TEMİZLEMEK İSTEDİLER AMA İZİN VERMEDİK"

Mezopotamya Ajansına konuşan ismini vermek istemeyen bir işçi, Mehmet Aydın'ın akşam iş bitimi sırasında malzemeleri toplamak için yukarı çıktığında düştüğünü söyledi. Aydın'ın ışıklandırma sistemi olmadığı için düştüğünü belirten işçi, “Kazayı duyduğumuzda ilk önce çok üstünde durmadık çünkü bu şantiyede sürekli düşme olayı yaşanıyor. Ambulans geç geldi, onun gelmesini beklerken arkadaşımız yaşamını yitirdi” dedi. Savcının geleceğini öğrendikten sonra olay yerinin toparlanmaması için beklediklerini söyleyen işçi, “Zaten hemen şantiyenin temizlik birimini olay yerine gönderdiler. Savcı gelmeden olay yerini temizlemek istediler ama biz izin vermedik” ifadelerini kullandı.

"İSTEKLERİMİZ KARŞILANANA KADAR ÇALIŞMAYACAĞIZ"

Ertesi gün işe çıkmama kararı aldıklarını belirten işçi, “Gece bizi arayıp ‘Yarın çalışacaksınız’ dediler. Fakat biz arkadaşımız hayatını kaybettiği için bunu doğru bulmadık ve işe çıkmadık. Sabah şantiyede iş güvenlikçiler de dahil hiçbir yetkili yoktu. Daha sonra gelip çalışmamızı istediler, biz de kabul etmedik. Şantiyeye jandarma çağırıp bizi şantiyenin dışına çıkardılar” dedi. Elektrik ve sıva işçilerinin de kendilerine katılması ile sayılarının 300’e çıktığını söyleyen işçi, “Şantiyenin aydınlatılması için ışıklandırma yapılması, şaft ve asansör boşluklarının kapatılması taleplerinde bulunduk, bu isteklerimiz karşılanana kadar çalışmaya başlamayacağız” ifadelerini kullandı.

"BAZI BÖLGELERDE TELEFON IŞIĞIYLA ÇALIŞIYORUZ"

İş güvenlik uzmanlarının sadece sabahları şantiyeye gelip daha sonra ayrıldıklarını dile getiren işçi, “İş güvenlik uzmanları bize sadece baret takın, yelek giyin diyor ve gidiyorlar. Saat 4.00'ten sonra şantiyedeki revir kapanıyor, ambulanslar şantiyeden çıkıyor. Bu saatten sonra şantiyede herhangi bir iş güvenliği önlemi yok” dedi. Akşam 7.30’a kadar çalıştıklarını ve 5.00’ten sonra havanın karardığını söyleyen işçi, “Şantiyenin ışıklandırması olmadığı için bazı bölgelerde telefon ışığıyla çalışıyoruz. İş bitiminden sonra merdivenlerden inerken zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

"MERMER KADAR DEĞERİMİZ YOK"

İstanbul Havalimanı şantiyesinde sürekli bu tarz kazaların yaşandığını belirten işçi, “Şaft boşluklarının üstü tahta ile kapatılıyor. İşçiler çalışırken bu tahtaları kaldırmak zorunda kalıyor ama iş güvenlik uzmanları gelip buraları kontrol etmiyor” dedi.

Şantiye şefleriyle, iş güvenliği önlemlerinin alınması için sürekli konuştuklarını ama önlem alınmadığını söyleyen işçi, “Mermerleri korumak için etrafına korkuluk çekiliyor ama işçilerin güvenliğini sağlamak için gerekli olan korkuluklar yapılmıyor. Mermer kadar değerimiz yok.”

ŞİRKET YETKİLİLERİNE VERİLEN SÜRE YARIN DOLUYOR

İşçilerin güvenlik önlemlerinin alınması için şirket yetkililerine verdiği süre yarın doluyor. Yarın sabah yetkililer ile görüşecek olan işçiler talepleri karşılanmazsa iş bırakma eylemlerine devam edecek. (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evrensel Yazarı Ragıp Zarakolu, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'nü aldı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...