03 Kasım 2019 17:42

HDP İstanbul Kongresinde konuşan Temelli: Bu zihniyetin adı kayyum rejimidir

HDP İstanbul 3’üncü Olağan Kongresi'nde konuşan Sezai Temelli, "Bu zihniyetin adı kayyum rejimidir" dedi. Pervin Buldan da “Ne yaparlarsa yapsınlar HDP düşmedi düşmeyecek” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP’li belediyelere kayyum atanmasına yeterli tepkinin gelmediğini belirten HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Bugün İstanbul’a, İstanbul Boğazı’na kayyum atamaya hazırlanıyorlar. Dün de söyledik, kayyumlara sessiz kalırsanız bu faşist iktidar gelir kapınızı çalar” dedi. İktidarın baskılarını işarete eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da “Ne yaparlarsa yapsınlar HDP düşmedi düşmeyecek” dedi. 

HDP İstanbul İl Örgütü, 3’üncü Olağan Kongresi’ni “Umut ve Cesaretle Örgütlenelim, Faşizmi Yenelim” sloganıyla Küçükçekmece’deki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yaptı.

Kongrenin olduğu salona giden tüm yollara polis konuşlandırılırken, kavşaklara TOMA’lar yerleştirildi. Salonun etrafı polis tarafından bariyerlere kapatılırken solona girmek isteyen herkes aranarak içeri alındı.

"SORUNLAR MÜZAKARE İLE ÇÖZÜLÜR"

Kongrede konuşan Pervin Buldan, “Ne yaparlarsa yapsınlar HDP düşmedi düşmeyecek. Ne yaparlarsa yapsınlar bizler susmadık, susmayacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Biat etmedik, etmeyeceğiz. HDP, bu düzen böyle gitmez diyen, adalet diye haykıran, savaşa hayır, barış hemen şimdi diyen ve sömürüye karşı direnen, hakça, eşitçe, onurlu bir yaşam isteyen herkesin partisidir” ifadelerini kullandı.

Kuzey Suriye’ye yönelik operasyona tepkisini bir kez daha dile getiren Buldan şunları söyledi:

“Biz savaş başladığında karşı çıkarken şunu söyledik; her şey müzakereyle ve siyasi adımlarla çözülebilecekken, oradaki insanları yerinden yurdundan etmek, orada yaşayan halkları başta Kürtleri ve oradaki tüm halkları topraklarından sürgün etmek, topraklarından göndermek hiç kimsenin haddine değildir, buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Oradaki halklar kendi kararlarını kendileri verecekler. Oradaki halklar yeni bir anayasa ile geleceklerini garanti altına alacaklar. Oradaki halklar barış içinde, huzur içinde yaşıyor ve yaşarken oraya müdahale etmek, demografik yapıyı değiştirmek hiç kimsenin haddine değildir.“

"TECRİT İKTİDARLARINI AYAKTA TUTMAK İÇİN"

Abdullah Öcalan’a yönelik tecride değinen Buldan, “Tecridi devam ettirerek kendi iktidarlarını ayakta tutmaya çalıştılar. Dolmabahçe Mutabakatı bu ülke için bir şanstı. Dolmabahçe Mutabakatı kabul edilmiş olsaydı, yok sayılmasaydı, bugün ne Washington ne de Moskova’da ayrı bir mutabakat imzalanmak zorunda kalınmayacaktı” dedi.

Buldan, “Bu coğrafyada Kürtler olmadan hiçbir şekilde bir denge ve denklem kurulamaz” dedi.

"KAYYUMLARA SESSİZ KALIRSANIZ İKTİDAR GELİR KAPINIZI ÇALAR"

Sezai Temeli de “Bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi var, bir tek adam rejimi var, AKP-MHP faşist blokunun dayattığı bir tekçi anlayış var, bir Erdoğan rejimi var. Bugün bu rejim şiddet ile savaş politikaları ile saldırmaya devam ediyor” dedi.

1 Kasım Dünya Kobani Günü’nü kutladıklarını belirten Temelli, “O gün ‘Kobani düştü düşecek’ diyenler, hem Türkiye sınırının 5 km ötesinde Kobani'ye o canavarlarını salan, Irak ve Suriye halklarına ölümü dayatan, Türkiye’de Suruç Katliamı'nı, 10 Ekim Ankara Katliamı'nı yapan o örgütün lideriyle komşu olmuşlar komşu. Ve hâlâ bu düşmanlığı tüm dünyaya dayatmaya, kabul ettirmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

HDP’li belediyelere kayyum atamasına tepki gösteren Temelli, "Bu zihniyetin adı kayyum rejimidir. 14’üncü belediyemize de kayyum atadılar. Böylece rejimlerini dayatmaya çalışıyorlar” dedi.

Kayyumla görevlerinden alınanların geri dönmesi gerektiğini belirten Temelli, “Kayyuma sessiz kalmamak gerekiyor. Sessiz kalırsanız bir virüs gibi her yere yayılır” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yetki alanında olan Boğaz'ın yasa taslağıyla Boğaziçi Başkanlığı kurularak, Cumhurbaşkanlığına bağlanmasına işaret eden Temelli, “Bugün İstanbul’a, İstanbul Boğazı’na kayyum atamaya hazırlanıyorlar. Dün de söyledik, kayyumlara sessiz kalırsanız bu faşist iktidar gelir kapınızı çalar” ifadelerini kullanarak, CHP’yi de isim vermeden eleştirdi.

BULUT VE AVCI YENİ EŞ BAŞKANLAR

Binlerce kişinin katıldığı kongrede salonun girişine Ermenice, Türkçe, Arapça, Farsça ve Kürtçenin Kurmaçkî ve Kurmancî lehçelerinde “Hoş geldiniz” pankartı asıldı. Yapılan konuşmaların ardından Faaliyet Raporu ve Mali Raporlar okundu. Raporların ardından tek liste ile seçime gidildi. HDP İstanbul İl eş başkalığına Elif Bulut ve Erdal Avcı seçildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş'ta sabıkalı otobüs şoförü elinde bıçakla durağa daldı: 1 ölü, 12 yaralı

SONRAKİ HABER

Metal Dosyası | MESS sözleşmesi ve metal sektöründe güncel gelişmeler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...