03 Kasım 2019 11:22

Adnan Özyalçıner Yeni e'de: Yazar, aşık ve devrimci

Yeni e dergisi kasım sayısında, TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nın Onur Yazarı Adnan Özyalçıner'e yer verdi.

Görsel: Yeni e dergisinin kasım sayısının kapağı

Paylaş

Yeni e, kasım sayısında bu yıl 38'incisi düzenlenen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nın Onur Yazarı Adnan Özyalçıner'e geniş yer veriyor.

1950 kuşağı öykücülerimizden olan, 65 yıldır yazmaya devam eden usta yazarın ele alındığı dosya, Aydın Çubukçu'nun "Çekirdeği Dünya Öyküler" yazısı ile başlıyor. C. Hakkı Zariç'in Özyalçıner'le yaptığı "Kenar Mahalle'nin Onur Yazarı" başlıklı uzun söyleşide yazar, 65 yıllık yazın hayatını, edebiyata bakışını belirleyen etkenleri, siyaseti, Sennur Sezer'e aşkını anlatıyor. Genç yazarlara tavsiyelerde bulunuyor.

Kadir Yüksel dosyada Özyalçıner'in başlangıcından itibaren öykülerini ve bunların hangi toplumsal koşullarda ortaya çıktığını, Ayşegül Tözeren sanatının düşünsel arka planını ve diline yansımalarını, Sibel Öz öykülerindeki birey-toplum ilişkisini ve bunun nasıl bir 'kapitalizmle mücadele çağrısı'na dönüştüğünü inceliyor.

TOPLUMSAL GERÇEKÇİ EDEBİYAT ANLAYIŞI

Adnan Özyalçıner'in çıkışında farklı bir çizgide ilerlerken nasıl toplumsal gerçekçi bir edebiyat anlayışına doğru değiştiğini Rojhat Turgut, neredeyse bütün kademelerinde çalıştığı gazeteciliğini Fatih Polat, İstanbul'un öykülerindeki yerini ve yazarın İstanbul tanıklıklarını Kubilay Önal, a dergisi günlerini Eray Canberk, hayatla örgütlü bir aydın olarak bağını Barış Avşar, kentle ilişkisini Ezgi Örnek ele alıyor.

Yeni e'de ayrıca Tevfik Taş, "I. Akıllık Karanlık" başlıklı yazısında Dadaistler ve Sürrealistler'in faşizme karşı tutumu üzerinden günümüzü tartışırken, dergi İstanbul Bienali ve güncel sanat yazılarına bu ay Seda Yavuz imzalı "Sanat Piyasasına 'Aşağıdan' Bir Bakış ve Küratörlük Meselesi" ve Gökberk Tezer imzalı, "Güncel Sanat Dünyasının Bienalleşmesi Kimin Çıkarına" başlıklı yazılarla devam ediyor.

Derginin düzenli sayfalarından Dikenli Çizgiler'de Aslı Alpar savaşı sorgularken, Mehmet Ergün edebiyatımızda Nurullah Ataç ve Nâzım Hikmet ilişkisini ele alan yazısı ile yeni sayıya katılıyor.

Şair Mehmet Çetin'in hayatı ve eserine dair Önder Kızılkaya'nın yazdığı, "Hatıradır Yak Bu Fotoğrafı" başlıklı yazıyı ve İlke Işık imzalı 10 Ekim Ankara Katliamı dava sürecini anlatan Duymak Zorundasınız kitabını derginin sayfalarında bulabilirsiniz.

Yeni e'nin kasım sayısında şiirler Cengiz Bektaş, Cihan Oğuz, Kirkor Yeteroğlu, Özge Sönmez, Miguel Hernandez / Çevirisi: Ayşe Nihal Akbulut imzalı. Öyküler ise Adnan Özyalçıner, Bektaş Balcı, İzzet Otru'dan.

Bu sayının çizerleri Semih Poroy ve Farma Gül.

Yeni e, kitabevlerinin yanı sıra; emekkitap.com, babil.com, odakitap.com, eganba.com adreslerinden edinilebilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Resistance yields gains for Maltepe Municipality workers who had halted work

SONRAKİ HABER

Continuation of detention for HDP’s Abdullah Zeydan, whose release had been ordered

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...