02 Kasım 2019 18:18

İzmir Kısa Film Festivali başlıyor

20. İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım’da başlıyor. Festivalde, 136 ülkeden 400 eser gösterilecek.

Afiş: 20. İzmir Kısa Film Festivali

Paylaş

20. İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım’da sinemaseverlere kapılarını açacak. 136 ülkeden 400 eserin gösterileceği festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin katkılarıyla bir hafta sürecek. Festivalde bu yıl, Türkiye’de ikincisi düzenlenecek Sinema ve Film Ekipmanları Fuarı da yer alacak.

Ön jüri değerlendirmesi sonunda finalist olarak belirlenen filmleri, bu yıl Yönetmen Ömür Atay’ın başkanlığındaki jüri değerlendirecek. Ulusal kurmaca kısa filmler için oluşturulan jüride, tanınmış Oyuncular Zeynep Farah Abdullah, Metin Akdülger, Sanat Yönetmeni NataliYeres ve Görüntü Yönetmeni Arda Yıldıran yer alıyor. Uluslararası filmler için oluşturulan jüride ise Sibirya filminde Keanu Reeves ile başrolü paylaşan Ana Ularu bulunacak. Ayrıca son dönemde Game of Thrones dizisi başta olmak üzere başarılı yapımlarda kendine yer bulan Alman Oyuncu MarcRissmann da jüri koltuğuna oturacak.

Kentteki ilgililerin desteğiyle birçok noktada vatandaşlarla buluşacak festival 5-9 Kasım’da Fransız Kültür Merkezi, 4 -9 Kasım’da İzmir Sanat, 4-8 Kasım ve 10 Kasım’da Konak Sineması, 8-9 Kasım’da Bayraklı Belediyesi Osmangazi Hizmet Binası, 4-10 Kasım’da ise Buca Belediyesi Tarık Akan Gençlik Merkezinde gerçekleştirilecek.

“BİLİNİRLİLİĞİ HER GEÇEN YIL ARTIYOR”

Festivalin Koordinatörü Yusuf Saygı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir Kısa Film Festivali’nin aralıksız olarak devam eden tek sinema organizasyonu olduğunu, festivalin bilinirliliğinin her geçen yıl arttığını belirtti. Etkinlikte kısa filmcilerin yararlanacağı söyleşi ve tartışmaların da olacağını, İstanbul’da ilkini düzenledikleri Sinema Ekipmanları Fuarının ikincisini de burada düzenleyeceklerini anlatan Saygı, “Çok sayıda film gösterimi olacak. Geçen yıl 3 bin film başvuruda bulunmuştu. Bu yıl 10 bin kadar film başvurdu. Bu da uluslararası alanda İzmir Kısa Film Festivali’nin bilinirliliğinin göstergesi oluyor. Bunların içerisinden seçilen 400 kadar film de bir hafta boyunca İzmir’in birçok yerinde gösterimde olacak. Herkes ücretsiz olarak bu filmleri izleyebilecek.” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zonguldak'ta özel maden ocağında iş cinayeti: 1 işçi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...