02 Kasım 2019 14:58

Tutukluya selam verdiği için disiplin cezası aldı

İskenderun T Tipi Cezaevi'nde tutuklu arkadaşıyla selamlaştığı için hakkında soruşturma başlatılan Mustafa Demirbaş'a bir ay tüm etkinliklerden men cezası verildi.

Fotoğraf: ChangTing/Flickr 

Paylaş

Hatay-İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan Mustafa Demirbaş isimli tutuklu, 7 Ekim günü çıktığı avukat görüşünden koğuşuna dönerken başka bir tutuklu arkadaşına selam vermek istedi. Tutuklunun selamı yanındaki gardiyan tarafından ‘yasak’ denilerek engellendi. Selama izin vermeyen gardiyan şikayetçi oldu. Aynı gardiyan tarafından tutulan tutanak üzerine tutuklu Demirbaş hakkında soruşturma başlatıldı.

5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’a dayanılarak Demirbaş hakkında disiplin soruşturması açan İskenderun T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu Cezaevi Disiplin Kurulu Başkanlığı, Demirbaş’a ceza verdi.

'SELAMLAŞMA ÖZGÜRLÜĞÜ YOK'

Kamera kayıtlarında ve gardiyanın beyanında Demirbaş’ın koridorda arkasını dönerek tutuklu Cebrail Ancar'la tokalaştığı belirtilen kurulun kararında, şu ifadeler kullanıldı: “Bu durumda görevli İKM (İnfaz Koruma Memuru) kendisini uyarmıştır ve buna karşılık olarak Mustafa Demirbaş görevli memura cevap vermiştir. Ancak mahkumun yapması gereken tek şey doğruca koğuşuna girmek ve yaşam alanı olan koğuşunda kendisine verilen sınırlar ölçüsünde yaşamı geçirmektir. Yani mahkumlar koridorda karşılaştıkları tanışlarıyla selamlaşma özgürlüğüne sahip değildir. Aksi halde görevli memur bu selamlaşmalar için mesai ayırmak durumdadır. Memurun görev tanımında böyle bir şey yoktur.”

ETKİNLİKLERDEN MEN CEZASI

Tutuklu Cebrail Ancar'ın olayda edilgen durumda olup kastı tespit edilmediğinden ceza verilmesine yer olmadığına karar veren kurul, Mustafa Demirbaş’a ise “Kurum görevlilerine karşı uygunsuz söz sarf etmek veya davranışta bulunmak” iddiasıyla bir aylık tüm etkinliklerden men cezası verdi. (MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İçişleri Bakanı Soylu: Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz

SONRAKİ HABER

MSB bütçesinde ‘tank palet’ tartışması: İhaleyi neden gizliyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa