02 Kasım 2019 12:41

Almanya’da metal işçilerinin işten atılma tehlikesine karşı IG Metall'den eylem planı

Almanya’da pek çok metal fabrikasının kapanıp taşınmasıyla gündeme gelen işten atmalara karşı IG Metall Sendikası eylem hazırlığında.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Almanya’da, binlerce metal işçisi işten atmalarla karşı karşıya. Mercedes, Porsche Bosch, Mahle, Conti ve ZF gibi büyük firmaların yanı sıra birçok yan sanayide üretim yapan firmaları da bünyesinde barındıran, Stuttgart, Baden, Württemberg eyaletlerinde çalışan binlerce işçi ve emekçi, fabrikaların dışarıya taşınması ve işten atmalarla karşı karşıya.

Almanya Sendikalar Birliği (DGB)’ne bağlı sendikalar içinde yer alan ve milyonlarca üyesi bulunan IG Metall Sendikası 22 Kasım’da, işten atmalara karşı merkezi Stuttgart olmak üzere eylemler planlıyor.

BOSCH’TAN ZF’YE KADAR PEK ÇOK İŞYERİNDE İŞÇİLER KAYGILI

Almanya’da üretim yapan Bosch, Conti, Mahle, ZF vb. gibi firmalarda çalışan işçiler, dizel araçların üretimi üzerinden başlatılan ve yeni teknolojiye (elektrikli araç üretimi vb.) geçme planlarının artması üzerine işten atmalarla karşı karşıya. İşçiler, işten atmaların yanı sıra, “Almanya’da üretim pahalı” gerekçesiyle firmaların dışarıya taşımasının da gündemde olduğunu söylüyor.

Bosch yönetimi 2022 yılına kadar toplamda 2 bin 600 işyerini kapatacağını açıklamıştı. Bunların bin 600 tanesi Stutgart - Feuerbach 'ta ve Ludwigsburg çevresindeki Schwieberdingen kentinde bulunuyor. Buralarda çalışan işçilerin yanı sıra idare ve üretim geliştirme bölümlerinde çalışan emekçiler de işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bölge de bulunan WMF, Mahle ve Schuler gibi firmalardan da 2 bine yakın işçinin işten çıkartılması gündemde.

Mercedes firmasının tutumunun ne olacağı ise aralık ayı başında yapılacak ve binlerce işçinin katılacağı işyeri toplantısında belli olacak. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mekke’deki inşaat işçilerinin grev devam ediyor

SONRAKİ HABER

Şule Çet davası: Sanık avukatı Çet’in transkriptini dosyaya koydu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...