02 Kasım 2019 09:16

Cizre Belediye Eş Başkanı Zırığ: Egemenlik kayıtsız şartsız tek adam rejiminde

Cizre Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ, 29 Ekim’de görevden alınarak yerine kayyum atanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Şırnak'ın Cizre Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Zırığ, 29 Ekim’de İçişleri Bakanlığına bağlı İller İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla görevinden uzaklaştırdı. HDP’nin 31 Mart’ta yüzde 77,99'luk oy oranı ile kazandığı belediyeye aynı gün İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu kayyum olarak atandı.

Zırığ'ın görevden uzaklaştırılmasına, Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı bir dava dosyası ile Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçtiğimiz günlerde sosyal medya paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma gerekçe gösterildi.

Görevden uzaklaştırılan Zırığ, “irade gaspı” olarak nitelendirdiği kayyum atamasına ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

29 EKİM'DE KAYYUM MESAJI

Cumhuriyet Bayramı'nda kayyum atanmasının sıradan bir durum olmadığını ifade eden Zırığ, egemenliğin kayıtsız ve şartsız halka teslim edildiği bir günde kayyum atanmasının Kürt halkına verilmiş bir mesaj olduğunu söyledi.

Kayyumla sadece Kürt halkına değil, tüm halklara mesaj verilmek istendiğini belirten Zırığ, “Egemenlik kayıtsız şartsız tek adam rejimindedir” mesajı verildiğini kaydetti. AKP'nin baskı ve zor yöntemleri ile kent sakinlerinin fikirlerini değiştiremeyeceğini söyleyen Zırığ, “Bu seçim kayyum anlayışının referandumu niteliğindeydi. Bu bilinçle sandığa gidildi. Halkın tamamı kayyuma karşı 'kendi kendimizi yöneteceğiz' iradesini ortaya koydu” dedi.

31 Mart’ta ortaya çıkan tabloya rağmen kayyum atanmasını iflas etmiş bir politika olarak değerlendiren Zırığ, “Diktatör refleksidir. Muhalefet çevrelerine, 'istediğim zaman ezerim ve kimse karşı çıkamaz' mesajı veriyor. Milliyetçileri de kendi çevresinde toplanmaya çalıyor” dedi.

AKP'LİLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Daha önceki kayyum döneminde yaşanan tahribatı da hatırlatan Zırığ, kayyumun geçmiş dönemde 220 milyon TL’lik borç bıraktığını, belediyeye ait tüm taşınmazları başka kurumlara devtettiğini söyledi.

Önceki dönemde belediye kurumlarının AKP'li yöneticilerin hizmetine sokulduğunu söyleyen Zırığ, “Bütün ihaleler kendi çevrelerine peşkeş çekilmiş. Bütün kurumlar onlara emanet edilmiş” dedi.

Göreve gelir gelmez bu taşınmazları halkın hizmetine sokmak için hukuki girişimlere başladıklarını ve belli bir yol kat ettiklerini söyleyen Zırığ, bu gerçeğin görülmesinden kaynaklı alelacele kayyum atamasının yapıldığını belirtti.

Kayyum atansa da mücadelelerine devam edeceklerini söyleyen Zırığ, “Kayyum atayarak, gasbederek halkın iradesini ortandan kaldıracaklarını sanmasınlar. Her saniye onların ensesinde olacağız. Kazanımları geri almak için halkla birlikte mücadeleye devam edeceğiz” dedi. (Şırnak/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Boşandığı kadını bıçakla ağır yaraladı

SONRAKİ HABER

Talepleri için iş bırakan Maltepe Belediyesi işçilerinin direnişi kazanım getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...