02 Kasım 2019 08:43

Irak'taki protestolarda kullanılan göz yaşartıcı gazın incelenmesi istendi

Irak'ta güvenlik güçlerinin halka karşı kullandığı göz yaşartıcı gazın incelenmesi istendi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak Parlamentosuna bağlı İnsan Hakları Örgütü Yüksek Komiserliği, ülkenin birçok vilayetindeki gösterilerde halka karşı güvenlik güçlerinin kullandığı göz yaşartıcı gazın incelenmesi çağrısı yaptı.

Gazdan etkilenen Iraklılar hakkında hazırlanan özel raporu gündeme getiren komiserlik, kalabalık gruplara karşı aşırı miktarda göz yaşartıcı gaz kullanıldığına dikkati çekti.

Raporda, halkın üzerine fırlatılan gaz fişeklerinin insanların baş, göğüs ve hassas yerlerine isabet ettiği ve ölümlere yol açabildiği belirtiliyor. Ayrıca, söz konusu gaza muhatap olan kişilerin derilerinde yanıklar oluştuğuna, göz yaşartıcı gaz kullanımında bu türden sağlık sorunlarının yaşanmaması gerektiğine işaret ediliyor.

Günlük 50 ila 100 kişinin göz yaşartıcı gazdan etkilenmesi sonucu hastanelere başvurduğunun altını çizen İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, kullanılan gazın Sağlık ve Çevre Bakanlığı tarafından incelenerek sonucunun duyurulmasını istedi.

IRAK'TAKİ HÜKÜMET PROTESTOLARI

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. 1 Ekim'de harekete geçen Iraklılar, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere geçtiğimiz hafta cuma günü tekrar başladı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde ekim ayının başından bu yana yaklaşık 200'den fazla kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler ise Irak'ta 1 Ekim'den bu yana devam eden protestolarda 229 göstericinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. (Bağdat/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump'tan Suriye açıklaması: Petrolü seviyorum, biz petrolü güvence altına aldık

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa