02 Kasım 2019 00:35

ABD: Türkiye'de terörün geniş bir tanımı var; FETÖ terör listemizde değil

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2018 yılı "terörle mücadele" faaliyetlerinin değerlendirildiği raporunu yayınladı. Raporda Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı operasyona da değinildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2018 yılı "terörle mücadele" faaliyetlerinin değerlendirildiği raporunu yayınladı. Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı operasyona değinilen raporda, Türkiye’de geniş bir terör tanımı yapıldığı belirtilerek hükümetin de ifade özgürlüğü ve toplanma hakkının meşru şekilde kullanılmasını suç haline getirmek amacıyla bu terör tanımını kullandığı ifade edildi.

Raporu ABD Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales basın toplantısıyla açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı rapor 2018 yılını kapsadığı için IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin ölümüyle sonuçlanan İdlib’deki operasyon ve Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı operasyon raporda ayrıntılarıyla yer almadı.

Raporu açıklayan Sales’e Türkiye’nin Suriye operasyonunda sahada işbirliği yaptığı muhalif gruplar ve Türkiye’nin operasyonunun ardından firar eden IŞİD militanlarına ilişkin son durum soruldu.

Sales, muhalif gruplar için, “Bu grupların bazıları konusunda endişeliyiz. Bu gruplar Türk ordusuyla aynı disiplin düzeyine sahip değil. Türkiye’nin ABD ile mutabakatta ifade edilen bütün güvencelere uymasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Sales ayrıca Türkiye’nin Suriye operasyonunun ardından firar ettiği belirtilen IŞİD militanlarına ilişkin verilen rakamlar ve bilgileri de bir kez daha doğruladı.

Sales, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonu ardından yaklaşık 100 IŞİD’li firar etti. General Mazlum’un verdiği bilgiye göre bunların çoğunluğu yeniden yakalandı. Türkiye’den IŞİD savaşçılarının emin bir şekilde tutulacağına ve çatışmaya dönmemelerinin sağlanacağına ilişkin taahhüdüne uymasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

"BAĞDADİ’NİN ÖLÜMÜNDEN SONRA HERŞEYE HAZIRIZ"

Bağdadi’nin ölmesinin ardından terör örgütünün liderliğine Kureyşi’nin getirilmesine ilişkin de konuşan Sales, örgütün lider kadrosundaki değişimden bağımsız olarak aynı miktarda sistematik baskıyla karşı karşıya kalmaya devam edeceğini, örgütle sadece askeri değil, finansal açıdan da mücadelenin devam edeceğini söyledi. Örgütün Bağdadi’nin ölümünün ardından intikam saldırısı düzenleyebileceği öngörüleri konusunda da “Her şeye hazırlıklıyız” mesajını verdi.

Sales, IŞİD’den ne gibi yeni tehditlerin gelebileceği sorusuna ise, “yalnız kurt” olarak adlandırılan ve örgütün ideolojisinden etkilenerek tek başına girişilen saldırılar konusunda tetikte olunması gerektiğini belirtti. 

RAPORUN TÜRKİYE BÖLÜMÜNDE YER ALANLAR

Raporun Türkiye bölümünde ise, Türkiye’nin sınırları içinde ve dışında PKK ve IŞİD’le mücadeleye devam ettiği, Türkiye’nin uluslararası terörle mücadeleye aktif katkıda bulunan ülkelerden olduğu değerlendirmeleri yer aldı.

Kamuya açık kaynaklardan elde edilen verilere göre, 23 Ekim itibariyle Türkiye’nin ülkeye giriş yasağı listesinde 70 bin kişinin olduğu, Türkiye’nin terörizm bağlantılı olduğu şüphesiyle 6 bin kişiyi sınır dışı ettiği bilgisi yer aldı.

ABD’nin Türkiye ile terörle mücadele ortağı olduğu söylenerek PKK'ye karşı mücadelede ABD'den yardım almaya devam ettiği, ABD’nin Kasım ayında 3 üst düzey PKK lideri ile ilgili bilgi verenlere 12 milyon dolar para ödülü vadedildiği belirtildi.

"FETÖ ABD’NİN TERÖR LİSTESİNDE DEĞİL"

Raporda, FETÖ’nün ABD’nin terör örgütü listesinde olmadığı ifadesi de yer aldı.

Türkiye vatandaşlarının yanı sıra, ABD’nin diplomatik misyonlarında görev yapan ABD vatandaşlarının ve Türkiyeli çalışanların da FETÖ ya da terör bağlantılı olduğu iddia edilen suçlamalarla ve sıklıkla da yeterli delil olmadan tutuklanmalarıyla sonuçlandığı değerlendirmesi yapıldı.

"TÜRKİYE’DE TERÖRÜN GENİŞ TANIMI VAR"

Öte yandan raporda Türkiye’nin geniş bir terör tanımı olduğu, bu tanımın da anayasal düzene, devletin iç ve dış güvenliğine karşı işlenen suçları da kapsadığı, hükümetin de düzenli olarak ifade özgürlüğü ve toplanma hakkının meşru şekilde kullanılmasını suç haline getirmek amacıyla bu terör tanımını kullandığı belirtildi.

Raporda Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgilere göre, 11 Aralık’a kadar IŞİD'e yönelik bin 206 operasyonun düzenlendiği, IŞİD üyesi olduğundan şüphelenilen 854 kişinin de yakalandığı belirtildi. Türkiye’nin zaman zaman bazı yabancı teröristleri göndereceği ülkelere önceden haber vermeden sınır dışı ettiği kaydedildi.

RAPORUN SURİYE BÖLÜMÜNDE DİKKAT ÇEKENLER

Raporun Suriye bölümünde ise Esad rejimine yönelik, “Suriye hükümetinin 2014 yılı öncesinde ABD askerleriyle çatışma amacıyla, teröristlerin Suriye’den Irak’a geçişlerine yıllarca göz yumduğu belgelidir. Bu şebekeler 2018 yılında Suriye ve Irak halkını ezen terör unsurları arasındaydı” ifadeleri yer aldı.

Raporun Suriye bölümünün son kısmında ise YPG ya da Suriye Demokratik Güçleri (SDG) denilmeden, “PKK bağlantılı gruplar dahil Marksist grupların Suriye topraklarında faaliyet göstermesinin Türkiye için bir güvenlik kaygısı olduğu” ifadesi kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Samsun'da su zammının geri alınması için toplanan imzalar teslim edildi

SONRAKİ HABER

Usta Oyuncu Hale Akınlı hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa