01 Kasım 2019 17:38
Son Güncellenme Tarihi: 01 Kasım 2019 19:12

Türkiye ve Rusya, Suriye'de ilk ortak devriyesini yaptı

Milli Savunma Bakanlığı ve Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de Türkiye ve Rusya askerlerinin ilk ortak devriyesini yaptığını açıkladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'de Türkiye ve Rusya'nın ilk ortak devriyesinin Fırat'ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde başladığını duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi'de varılan mutabakat çerçevesinde; Türk ve Rus askeri unsurlarının ve İHA'ların iştirakiyle ilk ortak devriye, Fırat'ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde başladı" denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı da Rusya ve Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirdiği ilk devriyenin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Bakanlık, "İlk ortak devriyede, 110 kilometreden daha uzun bir güzergahta, Suriye-Türkiye sınırından 6 kilometre derinlikte Derbesiye gümrük geçiş noktasından batıya doğru gidildi ve geri dönüldü. Devriye yaklaşık 4 saat sürdü. Ortak devriye ekipleri, birkaç büyük yerleşim birimindeki durumu inceledi" ifadelerini kullandı. 

RUSYA ABD'Yİ, SURİYE'DE PETROL KAÇAKÇILIĞI YAPMAKLA SUÇLADI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya'nın Volgograd kentinde düzenlediği basın toplantısında ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki eylemlerini değerlendirdi. Zaharova, "ABD, DEAŞ ile mücadele etmesini bahane ederek, Suriye'nin kuzey doğusunda petrol kaçakçılığı yapıyor. ABD, kendi yaptırımları üzerinden, Suriye'den ayda 30 milyon dolarlık kaçak petrol çıkarıyor ve bu bölgelerden çekilmek istemiyor" dedi.

ABD ORDUSU BOŞALTTIĞI ÜSSE GERİ DÖNDÜ

Öte yandan Suriye-Türkiye sınırındaki Kobane'nin güneyindeki üssünü boşaltan ABD ordusunun yeniden üs kurma çalışmasına girdiği belirtildi.

ABD ordusunun sevk ettiği 50 zırhlı araç ile çok sayıda Irak plakalı tır, Suriye'nin kuzeyindeki M4 kara yolundan Aynularab'ın güneyinde yer alan Sırrin beldesine ulaştı.

Beldedeki silolar bölgesindeki eski üslerine giden askeri araçlar, buraya yerleşti. 

ABD askerleri, daha önce boşalttıkları ve tahrip ettikleri üssü yeniden kurmak için çalışmalara başladı. 

AA, dün az sayıdaki ABD askerinin Sırrin beldesine ulaşarak bekleyişe geçtiğini duyurmuştu.

Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Sırrin'de ve yakınlarındaki Sebit köyünde bulunan ABD üsleri operasyon sırasında boşaltılmıştı. ABD ordusu bugün ayrıca, operasyon sırasında Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol bölgesinde durdurduğu devriyeleri yeniden başlatmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İpekyolu Belediyesinde çevre temizliğine dahi izin verilmiyor!

SONRAKİ HABER

Kolombiyalı yerlilerden hükümete “başkente yürürüz” uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa