01 Kasım 2019 15:46

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: Sessiz kalanların vebali büyük

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, hükümetin kayyum atamalarını ve kayyumlara sessiz kalan muhalefeti eleştirdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve beraberindeki heyet, İstanbul Bahçelievler’de bulunan Batman İli Kozluk İlçesi ve Köyleri Dayanışma Derneği’nde yöre dernekleriyle bir araya geldi. Çok sayıda dernek başkanı ve üyelerinin katıldığı ziyarette konuşan Temelli’nin gündeminde HDP’li belediyelere kayyum atanması vardı.

Son olarak 29 Ekim'de Cizre Belediyesi’ne kayyum atandığını hatırlatan Temelli, “Bugün yaşananlar karışışında sessiz kalanlara yönelik sitemlerimiz ve eleştirilerimiz var. Evet, bu sessiz kalanların, tezkereye ‘evet’ diyenlerin ya da bugün bu halkı yalnız bırakanların vebali de büyüktür” diyerek CHP’yi eleştirdi.

31 Mart’ta CHP’li adaylara oy verilmesine dönük eleştirilere de yanıt veren Temelli, “Biz CHP'yi falan desteklemedik. Biz AKP-MHP faşist iktidarını yıkmak için bir adım attık. Bundan nasiplenenler bunun karşılığında bir feraset göstermiyorsa, o onların ayıbıdır. Ama biz başta halkımız olmak üzere Türkiye'de yaşayan tüm ezilenler için yapılması gerekeni yaptık. Bugün olsa yine faşist iktidara karşı, halka zulmedenlere karşı, ne yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz” dedi.

“KÜRTE RAĞMEN DEĞİL, KÜRTLERLE BERABER SİYASET YAPILMALI”

1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne de değinen Temelli, hükümetin Suriye politikasını şöyle eleştirdi:

“Bugün iktidar yapmaya çalıştığı siyaseti hala 'Kürtlere rağmen' yapmaya çalışıyor. Buna muhalefette dahil. Fakat bugün tüm dünya öğrendi ki, 'Kürtlere rağmen' değil. 'Kürtler ile beraber' siyaset yapılır. Hem Kürt meselesinin çözümü hem Ortadoğu’daki savaşların çözümü için Kürtler ile beraber olmanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken Kürtlere ile anlaşmaktır. Çünkü biz attığımız her adımda toplumsal barış için çabalıyoruz.”

‘TÜRKİYE BİR AN ÖNCE ÇEKİLMELİ’

Suriye operasyonuna da tepki gösteren Temelli, Türkiye’ye Suriye’den çekilme çağrısı yaptı:

“Farklılıkların bir arada olmasını istemeyen anlayış, ‘Sınırlarımızda terör tehdidi var’ diyor. Sınırlarında terör tehdidi olduğu dönem Kobanê öncesiydi. Kobanê direnişi terör tehdidini yok etti. Efrîn’i hatırlayalım; Suriye savaşı boyunca tek bir çatışmanın yaşanmadığı yerdi. Ama Efrîn'e bu ÖSO çeteleriyle girdiler ve insanların mallarını, topraklarını gasbettiler. Türkiye bir an önce oradan çekilmeli, Suriye'nin barışına hizmet etmelidir.” (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Maltepe’de grev kırıcı ‘temizlik gönüllüleri’ devrede!

SONRAKİ HABER

Ankara Tabip Odasından Bilkent Şehir Hastanesine angarya uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa