01 Kasım 2019 14:14

Avukat Gezginci: Ayşenur'u istismar edip intihara sürükleyen akrabası tutuklansın

6 yaşından itibaren cinsel istismara maruz kalan Ayşenur G.'nin intihara sürüklenmesinin ardından kuzeni Selahattin S. yargıtay kararıyla tahliye edildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Antalya'da amcasının oğlu tarafından 6 yaşından itibaren cinsel istismara maruz kalan Ayşenur G.'nin (22) intihara sürüklenmesinin ardından 14 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin S.'nin (30) Yargıtay kararıyla tahliye edilmesine tepki geldi. Ailenin avukatı Müge Gezginci, Yargıtay'ın beraat kararı verilmesini de istediği S.'nin 12 Kasım'da yeniden yargılanacağını belirterek, "Duruşmada bu adamın tutuklanması ve hakettiği cezayı almasını, herhangi bir iyi hal indirimi uygulanmamasını talep ediyoruz" dedi.

DHA'nın haberine göre, Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Ayşenur G., 6 yaşından itibaren amcasının oğlu Selahattin S.'nin cinsel istismarına maruz kaldı. İlk kez 6 yaşında cinsel istismara maruz kalan Ayşenur G., yaşadıklarından kurtulmak için 18 yaşına girdiği 2015 yılında Mustafa G. ile evlendi. Ancak S.'nin istismarları, Ayşenur'un nişanlı olduğu ve evlendiği dönemde de devam etti. Selahattin S.'nin "Elimde video ve fotoğraflar var" diyerek tehdit ettiği Ayşenur G., 5 Nisan 2017 günü tüm başından geçenleri eşi ile babasına, erkek kardeşine ve dayısına anlattı. 3 gün sonra da eşine mektup bırakan Ayşenur G. intihara zorlandı.

AİLE ŞİKAYETÇİ OLDU, TUTUKLANDI

Aile, Selahattin S. hakkında çocuklarına cinsel istismarda bulunduğu ve intihara sürüklediği iddiasıyla şikayetçi oldu. Tutuklanan S., Alanya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, "nitelikli cinsel istismar" suçundan 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

YARGITAY KARARIYLA TAHLİYE EDİLDİ

İtiraz üzerine dosya Yargıtay'a gitti. Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi de 24 Haziran 2019 günü, olayın tek tanığı olan genç kadının intihara sürüklenmesi sonucu dinlenemediği, Selahattin S.'nin suçu işlediğine dair cezalandırılmasına yeter, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle oy çokluğuyla beraat etmesine karar verdi.

Bir üye ise sanığın arama ve mesajları ile genç kadının intihara sürüklenmeden önce olanları aileye anlatması ve mektubun her şeyin gerçek olduğunu gösterdiğini bildirerek karara şerh koydu. Selahattin S. kararla birlikte tahliye edilirken, dosya davanın yeniden görülmesi üzerine Alanya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

"BİR ANLAMDA ÖLDÜRÜLÜYOR"

Ayşenur'un ailesinin avukatı Müge Gezginci, "Dayısı, babası ve erkek kardeşi olayı anlattı, kızın itirafını, erken yaşta evlenmek istediğini ve sebebinin de bu tecavüz ve istismar döngüsünden çıkmak olduğunu çok sonradan anladıklarını söyledi. 'Evlenmek istiyorum' diye birisini göstermiş. Aile 'Yapma yavrum, okuyacaksın' demesine rağmen 17 yaşında nişanlanıyor. 18'inde resmi nikahla evleniyor. Nişanlılık ve evlilik sürecinde tecavüz süreci devam ediyor. Sanık, 'Elimde videoların var' diye tehdit ediyor. Ayşenur bu tehditlere dayanamamış. Bir bedende hem kız çocuğu hem kadın defalarca tecavüze uğruyor ve bu yüzden intihar ediyor, bir anlamda öldürülüyor" diye konuştu.

"HAKETTİĞİ CEZAYI ALMASINI İSTİYORUZ"

Sanığın 14 yıl hapis cezası aldığını, bu cezanın çok az olduğunu vurgulayan Gezginci, "Bu yüzden ölüyor, ölmeden önce de hem ailesine anlatıyor hem de bir mektup bırakıyor. Aile perişan durumda, ensest bir ilişki bu. Amcasının çocuğu, en yakınındaki insanlardan biri. Aile, alabileceği en yüksek cezayı almasını istiyor. 14'ünde duruşma var ve tüm kitle örgütlerine, siyasi partilerin temsilciliklerine, bütün dernek ve kuruluşlara duyuru yaptık. Bu adamın tutuklanması ve hakettiği cezayı almasını, herhangi bir iyi hal indirimi uygulanmamasını talep ediyoruz" diye konuştu.

YARGITAY'IN 'YOK' DEDİĞİ ONLARCA DELİL VAR

Telefon kayıtlarında sanığın genç kadını sürekli taciz ettiğine dair 1612 arama kaydı ve mesaj bulunduğunu anlatan avukat Gezginci, delil olarak ölmeden önce ailesine anlattıkları ile bıraktığı mektubun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Sanığın, Ayşenur'un kız kardeşine de birkaç kez istismarda bulunduğunu ifade eden Gezginci, "Bundan dolayı yargılandığı mahkemede beraat etmiş. Bunların hepsi zaten ortada, ekstra delil sunmaya gerek yok. Telefon aramaları, mesaj kayıtları, mağdurun anlatımları ve mektubu. Duruşmada yerel mahkeme ya kendi kararında direnip cezayı artıracak ya da Yargıtay'ın kararına uyacak. Şu an sanık dışarıda, hatta sağda solda 'Ben suçsuzum, o yüzden serbest bırakıldım' diyormuş. Ailenin ciğeri yanıyor, anne çok kötü durumda. Bir de mağdurun 2.5 yaşında bebeği var. İçler acısı bir durum" dedi.

HALUK LEVENT İSYAN ETTİ

Yargıtay kararıyla Selahattin G.'nin tahliye edilmesi, AHBAP Platformu'nun başkanı Sanatçı Haluk Levent'i de isyan ettirdi.

Sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Levent, "Büyüdü biriyle evlendi. Bir de bebeği oldu. Amcaoğlu onun peşini bırakmadı. 'Elimde görüntülerin var' diyerek, evliyken de tecavüz etti. Ayşenur bu olayı babasına eşine anlattıktan 3 gün sonra intihar etti. Ayşenur her şeyi ailesine anlatıp canına kıyıyor. Mahkemeye 'Ayşenur'un bende telefonu bile yok' diyen amcaoğlu 'delil yetersizliğinden beraat' ediyor. Ayşenur'a attığı 1612 mesaj ortaya çıktığı halde. Niye serbest? Niye? Niye? Niye? Ahbap Platformu bu olayla ilgilenecektir. Ayşenur'un davası 14 Kasım'da Alanya'da görülecek. Bu dava için Antalya Barosu Alanya Kadın Çocuk Hakları Komisyonu'ndan gönüllü avukat Müge Gezginci ve Halime Şenli ilgilenecektir. Aile ile görüştük. Yetim kalan çocuğun tüm eğitim masrafını üstlendik" dedi.

"TEHDİT, ŞANTAJLA ZORLA YAPTIRDI"

Ayşenur G.'nin ardından bıraktığı mektup şu ifadeler yer aldı:

"Ben bi şeytanın eline düştüm, beni tehdit, şantajla zorla neler yaptırdı. Oğlum bitaname iyi bak. Sev, ilgi göster. Öp, annesizliği yaşamasın. Ona çok iyi bak. Ben bir hata yaptım, sonucuna da katlanıyorum. Sensizlik, sensiz yaşayacağıma, oğlumsuz yaşayacağıma ölürüm daha iyi."

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fotoğraflarla Türkiye ve Dünyada Cadılar Bayramı

SONRAKİ HABER

Çukurova Üniversitesi Diş hekimliği öğrencilerinin yemekhane çilesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...