Nezih Demirkent anıldı

Nezih Demirkent anıldı

TGC eski başkanlarından Nezih Demirkent, ölümünün 10. yılında mezarı başında anıldı. Aşiyan Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Demirkent’i, bir kez daha sevgi, saygı ve şükranla andıklarını söyledi.Demirkent’in, önemli yönlerinden

TGC eski başkanlarından Nezih Demirkent, ölümünün 10. yılında mezarı başında anıldı. Aşiyan Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Demirkent’i, bir kez daha sevgi, saygı ve şükranla andıklarını söyledi.
Demirkent’in, önemli yönlerinden birinin de gazetecilik mesleğinin gelişmesi ve meslek ilkelerinin uygulanması konusunda gösterdiği özen olduğunu dile getiren Erinç, “Nezih Demirkent’in ‘Salı Yazıları’ başlığı altında Dünya gazetesinde yaptığı haftalık değerlendirmeler, Türk basınının yönlendirilmesinde ve değerlendirilmesinde çok önemli bir işlev üstlenmiştir. O açıdan Nezih beyin katkılarını bugün aramak gibi bir durumla karşı karşıyayız.
 Bugün medyanın genelde militan medya ağırlıklı bir yapıya ulaşmış olması, halkın bilgilendirilmesi hakkının yerine, halkın yönlendirilmesi gibi bir yönün seçilmiş olması, sanırım yaşamış olsaydı, yaşıyor olsaydı, bizler gibi onu da rahatsız ederdi. Ama karamsar olma, kötümser olma gibi bir hakkımız olmadığını düşünüyorum, Türkiye bu sorunları aşacaktır’’ dedi.
Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat da Demirkent’in ölümünden sonra geçen 10 yılda Türkiye’nin 2 krizden geçtiğini, ancak Dünya gazetesinin bu krizlerden etkilenmeyerek, Demirkent’in ilkeleriyle yayın hayatına devam ettiğini ifade etti.
Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ da Nezih Demirkent’in iz bırakmış bir gazeteci olduğunu ve Türkiye’de gazeteciler içinde sembol bir isim olduğunu belirtti. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net