31 Ekim 2019 19:53

“Karadeniz’in kirliliğe karşı korunması” sözleşmesine uyulmalı

31 Ekim Dünya Karadeniz Günü dolayısıyla kıyı ülkelerinin Karadeniz’de neden olduğu kirliliğe dikkat çekildi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu “31 Ekim Dünya Karadeniz Günü” dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Karadeniz’in kıyı ülkelerince kirletilmesi, balıkçılığın yok olması ve çevreye verilen zararların anlatıldığı toplantıda, “Karadeniz kimyasal atık deposu, nükleer atık deposu ve petrol yolu değildir” denildi.

Basmane’de yer alan Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu genel merkez binasında Karadeniz günü dolayısıyla basın toplantısı düzenlenerek, Karadeniz’in kirliliğine karşı önlem alınması gerektiği belirtildi.

Basın toplantısında konuşan Federasyon Genel Başkanı Aydın Özyar, “Karadeniz’in Kirliliğine karşı korunması sözleşmesi uluslararası bir sözleşme olup, sözleşme uyarınca Karadeniz’in ve çevresinin korunması amaçlandığı  halde, ülkemiz de dahil olmak üzere sözleşme tarafı devletler sözleşmenin amacını yerine getirmek için yeterli çabayı göstermemektedir” dedi.

Yeterli önlem alınmadığından Karadeniz çevresinin kirlendiğini, denizde ve çevresinde canlı yaşamın da büyük tehlike altına girdiğini söyleyen Özyar, “Bir yandan nehirlerden gelen kimyasal atıklar, bir yandan da deniz araçlarının bıraktığı atıklar ve bu araçlardan sızan petrol ve kimyasal atıklar, hatta nükleer atıklar Karadeniz’in doğal güzelliğini yok etmiş, etmeye de devam etmektedir” diyerek sözleşmeye taraf ülkelerin sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

Özyar son olarak, “Karadeniz kimyasal atık deposu değildir, Karadeniz nükleer atık deposu değildir, Karadeniz kaya denizi değildir, Karadeniz petrol yolu değildir. Karadeniz sucul yaşamı, doğal güzellikleri, tüm canlıları ile hiçbir dış etki olmadan doğal ortamda yaşamalıdır” diye konuştu.  (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yaşlısı genci yok, şair var

SONRAKİ HABER

Kırık Saat yayın hayatına başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...