31 Ekim 2019 15:57

CHP eski PM Üyesi Mehmet Tüm: Demokrasi olarak kabul edilemez

15 Temmuz darbe girişiminin ardından CHP’nin yayımladığı bildiri nedeniyle hakkında dava açılan CHP eski PM üyesi Mehmet Tüm hakim karşısına çıktı.

Fotoğraf: CHP

Paylaş

CHP’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yayımladığı bildiri nedeniyle dönemin Parti Meclisi (PM) üyesi 60 kişi hakkında, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla davalar açıldı. Ayrı ayrı açılan davalarda dönemin PM Üyesi CHP Balıkesir Eski Milletvekili Mehmet Tüm Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

Duruşmada yazılı savunma yapan Tüm, “Bu bildirge 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gelişen siyasal gelişmelerin değerlendirmesi niteliğindedir… İktidarın dilediği gibi konuşabildiği, ancak muhalefetin, biraz ağır nitelikte her eleştirisinden sonra genel başkanına ya da milletvekillerine fezlekelerin düzenlendiği, milletvekili olmayanların ise mahkeme salonlarına taşındığı bir rejim demokrasi olarak kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Duruşma 20 Şubat 2020 tarihine ertelendi.

ERKEK: BU TİP DAVALAR BİZİ YILDIRAMAZ

Çok sayıda CHP milletvekilinin de destek olarak Ankara Adliyesine geldiği duruşmanın ardından konuşan CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “2016 tarihinde Parti Meclisimiz olağanüstü toplanmıştı. Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon ve haksız tutuklamalar sebebiyle toplanmıştı. Kasım 2016 yılında yayımladığımız bildiride basın özgürlüğünü savunduk. Gazeteciliği, hukuk devletini, demokrasiyi ve özgürlüğü savunduk. O dönemki Parti Meclisi üyelerimiz hakkında ayrı ayrı davalar açılıyor. Bu haksız, mesnetsiz ve hukuksuz davalar bize değil, Türkiye’ye demokrasimize zarar veriyor. Bu davalar muhalefetin sert eleştiri hakkına ve demokrasiye saldırıdır. Kimse unutmasın, bu tip davalar bizi asla yıldıramaz. Aksine çok daha güçlü bir şekilde demokrasi hak mücadelesini birlikte yürüteceğiz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Maltepe'de iş bırakma eylemi 7. gününde: Yönetim eylemi kırmaya çalışıyor

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa