31 Ekim 2019 13:46

Almanya'da binlerce üniversite öğrencisi eğitim sistemini protesto etti

Almanya'da üniversite ve yüksekokullara ayrılan ödeneklerdeki kısıtlamalar binlerce öğrenci tarafından protesto edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ali ÇARMAN
Stuttgart

Almanya’nın Baden Württember eyaletinde üniversite ve yüksekokullara ayrılan ödeneklerdeki kısıtlamalar, yetersizlikler binlerce öğrencinin katılımıyla protesto edildi.

Mannheim, Karlsruhe, Ulm, Freiburg, Tübingen, Stuttgart üniversitelerinde yapılan eylemlere 9 binden fazla öğrenci katıldı.

Stuttgart Hohenheim üniversite kampüsünde öğrenciler, sabah ders başı etmek yerinde sembolik olarak hazırlamış oldukları kara bir tabut (eğitim) ile yürüyüş gerçekleştirdiler. Bilgisayar, kitap, araç ve gereçler yenilenmediği için eğitimin adeta mezarlığa çevrildiğini dile getiren öğrenciler hükümetin politikalarını ıslık ve sloganlarla protesto etti.

Saat 11.00’de Stuttgart şehir merkezinde bulunan üniversite bahçesinde toplanan Alman Sendikalar Birliğinin (DGB) Üniversite Grubu, gençlerin talebinin haklı olduğu belirtildi.

Burada yapılan konuşmanın ardında şehir merkezine doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş kolu eyalet eğitim bakanlığı önüne geldiğinde, yüzlerce öğrenci taleplerini haykırarak bakanlığı protesto etti. Öğrenciler adına sahnede yapılan ortak açıklamada, üniversitelerin ortalama bir eğitim için her yıl 450 milyon avroluk ek bir bütçeye ihtiyaçları olduğu belirtildi. Açıklamada, hükümetin 125 milyon avro bütçe ayırdığı ifade edildi. Baden Württemberg eyaleti genelinde yaklaşık 360 bin üniversite ve yüksekokul öğrencisi bulunmakta.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ezginin Günlüğü kasımda da müzikseverlerin içini ısıtacak

SONRAKİ HABER

Öğrencilerin yüzde 20'ye yakını 10. sınıfa geçemiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...