31 Ekim 2019 08:53
Son Güncellenme Tarihi: 31 Ekim 2019 23:23

Pakistan'da yolcu treninde yangın: 74 ölü, 40'tan fazla yaralı

Liyakatpur kenti yakınlarında bir yolcu treninde çıkan yangın nedeniyle en az 74 kişi yaşamını yitirdi, 40'tan fazla kişi yaralandı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Pakistan'ın Liyakatpur kenti yakınlarında patlamanın ardından üç vagonu alev alan trende, son yapılan açıklamalara göre 74 kişi hayatını kaybetti, 40'tan fazla kişi yaralandı.

AA'nın haberine göre, Pakistan Demir Yolları Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Karaçi'den kuzeyindeki Ravalpindi'ye giden Tezgram Ekspresi'nde, Rahim Yar Han kentinin Liyakatpur ilçesi yakınlarında bir patlamanın ardından yangın çıktığını bildirdi. Ahmed, patlamaya yolcuların yanlarında taşıdıkları, kahvaltı hazırlamak için kullandıkları "kamp ocağı" olarak bilinen iki küçük tüpün neden olduğunu belirterek trendeki yolculardan bazılarının patlama sonrasında ve yangın sırasında panikle trenden atladıkları için hayatını kaybettiğini söyledi.

Yanan üç vagondan ikisinin ekonomi sınıfı, birinin ise birinci sınıf vagon olduğu bilgisini paylaşan Ahmed, ekonomi sınıfındaki biletlerin tamamının Tebliğ Cemaati üyelerince satın alındığını aktardı.

YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 74'E YÜKSELDİ

Olay yerinden Pakistan medyasına yansıyan görüntülerde, kamp ocakları dışında zarar görmüş büyük boy mutfak tipi tüplerin de görülmesi, patlamanın başka patlamaları tetiklediği şüphesini de ortaya çıkardı.

Kazanın ardından ölü ve yaralılara ilişkin açıklama yapan Pencap Eyaleti Sağlık Bakanı Yasmin Raşid, ölü sayısının 65'e ulaştığını, yaralıların ise 40'ın üzerinde olduğunu söyledi ancak yanan vagonlarda yapılan söndürme ve soğutma çalışmalarında ulaşılan 8 cesetle bu sayı 74'e çıktı.

YANAN VAGONLARDA 200 KİŞİ VARMIŞ

Raşid, yanan vagonlarda toplam 200 kişinin bulunduğunu da sözlerine ekledi. Yetkililer ölü sayısının artacağını söyledi.

Rahim Yar Han Arama Kurtarma Birimi Başkanı Bakir Hüseyin, ölü ve yaralılar arasında kısmen ve tamamen yananların bulunduğunu, ölenlerin bir kısmının tanınamaz hale geldiği için kimliklerinin DNA analiziyle belirleneceğini ifade etti.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADI

Demir Yolları Bakanlığı yetkilileri, yerel medyaya yaptığı açıklamada, yasak olan kamp ocağının gizli şekilde trene sokulduğunu söyledi. Bakan Ahmed ise gerekli kontrolü yapmayan güvenlik görevlilerinin sorumsuzluğuna işaret etti.

Pakistan ordusu da kurtarma ve tedavi çalışmalarına destek için doktorlarını bölgedeki hastanelere ve kaza yerine yolladı. Ordu, durumu kritik yolcuları, başka hastanelere transfer için helikopter ambulans gönderileceğini de açıkladı.

BAŞBAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Kazanın ardından Başbakan İmran Han hızlı bir soruşturma yapılması için emir verdiğini kaydetti.

Videolarda alevlerin vagonları sardığı görülüyor.

(DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kaz Dağları'nda direniş 100 gündür sürüyor: Onlar gitmeden biz gitmeyeceğiz

SONRAKİ HABER

Meksika'da evde düzenlenen partiye silahlı saldırı: 3 ölü, 8 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...