30 Ekim 2019 17:24

Erol Önderoğlu: "Cumhurbaşkanına hakaret" maddesi kaldırılsın

RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fransa’da yayımlanan Le Point dergisine dava açmasını değerlendirdi; Erdoğan'ı özgürlüklere otoriter ve tutarsız bakmakla eleştirdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fransa’da yayımlanan Le Point Dergisi Yayın Direktörü Etienne Gernelle ve Yazarı Romain Gubert hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepki gösterdi. Önderoğlu, “Erdoğan’ın yazılarını beğenmediği gazetecileri hapisle yargılatan bir siyasi lider olarak gündeme gelmesi özgürlüklere otoriter ve tutarsız baktığını gösterir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransız dergisi Le Point Yayın Direktörü Etienne Gernelle ve Yazarı Romain Gubert hakkında geçtiğimiz günlerde kullandıkları kapak fotoğrafı nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Dergi, Erdoğan’ın asker selamı verdiği fotoğrafı basarak, “Etnik temizlik Erdoğan’ın metodu. Erdoğan’ın Avrupa’yı tehdit etmesine izin vermeli mi?” ifadelerini kullanmıştı.

"ÖZGÜRLÜKLERE OTORİTER VE TUTARSIZ BAKIŞIN GÖSTERGESİ"

Suç duyurusuna ilişkin açıklama yapan Önderoğlu şunları söyledi: “Fransa merkezli Le Point dergisinin 'Kök Kazıyan' başlıklı haftalık kapağıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şikayetçi olması milliyetçilik rüzgarıyla hareket edenleri gururlandırabilir. Ancak mütemadiyen uluslararası gazetelerde kendisi veya bakanlarına ülkesini ve siyasetini anlatma olanağı verilen Erdoğan’ın diğer yandan yazılarını beğenmediği gazetecileri hapisle yargılatan bir siyasi lider olarak gündeme gelmesi özgürlüklere otoriter ve tutarsız baktığını gösterir. Hakkını tazminat yoluyla aramak varken, şansını Avrupa Konseyinin yürürlükten kaldırılmasını talep ettiği “cumhurbaşkanına hakaret” maddesinde denemesi de uygar değerlere karşı başka bir meydan okumadır.”

Önderoğlu, RSF olarak, beş yılda en az 60 gazetecinin mahkum edilmesine, yüzlercesinin yargılanmasına neden olan bu maddenin (Cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenleyen 299. madde) iptal edilmesini, siyasetçi veya iktidar sahiplerinin varsa sorunlarını tazminat hukuku üzerinden çözmelerini talep ettiklerini söyledi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

3 yeni vergiyi içeren yasa taslağı komisyonda kabul edildi

SONRAKİ HABER

Academic Alphan Telek: The world is in an era of transformation and the system is cracking

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...