Dikili’de Genel-İş üye ve yöneticilerine saldırı

İzmir Dikili Belediyesinde Genel-İş üye ve yöneticileri, Belediye-İş yöneticilerinin saldırısına uğradı. Genel-İş üye ve yöneticileri saldırıyı protesto etti.

30 Ekim 2019 15:23
Son Güncellenme Tarihi: 30 Ekim 2019 18:33
Paylaş

Belediye-İş Sendikası İzmir Şube yöneticilerinin Dikili Belediyesinde Genel-İş üyesi işçilere yönelik baskı ve sindirme politikası uyguladığı iddia edildi.

Dikili Belediyesinde yetkili olan Genel İş 5 No'lu Şube yönetimi, Aliağa Belediyesinde işten atılan işçiler ve Genel-İş İzmir şubelerinin yöneticileri baskılara ilişkin işçilerle görüşmek üzere belediye binası önüne gelirken; Genel-İş’in Dikili Belediyesi İşyeri Baştemsilcisi Cemal Eryılmaz’ın sokak ortasında saldırıya uğradığını öğrendi.

Saldırı haberi üzerine Belediye-İş yöneticileriyle görüşmek için ilçe merkezindeki bir kafeye giden Genel-İş üye ve yöneticileri ile Belediye-İş yöneticileri arasında arbede yaşandı.

Polis havaya ateş ederek olaya müdahale etti. Ancak arbedenin yatışmaması üzerine bu kez polis Genel-İş yönetici ve üyelerine biber gazı sıktı. Belediye önünde toplanan işçiler de yine polislerce dağıtıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Genel-İş 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, Belediye-İş’in işçilere dönük baskı ve sindirme politikalarının saldırıya dönüştüğünü söyledi.

GENEL-İŞ: ZORBALIK SENDİKAL ANLAYIŞLA BAĞDAŞMAZ

Saldırının ardından Genel-İş üye ve yöneticileri Atatürk Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Dikili Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan DİSK Genel-İş 5 No'lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara “Belediye-İş yöneticileri sendikalarına üye olmaları için üyelerimize yönelik baskı ve sindirme politikalarına devam ettiriyordu. Bugün bu politika saldırıya ve şiddete dönüştü. Belediye dışından topladıkları kişilerle baş temsilcimize pusu kurup, onu darbetti. Dikili dışından işçilikle alakası olmayan kişiler bu saldırıya katıldı. İçlerinden biri üyelerimize bıçakla saldırı teşebbüsünde bulundu. Dayanışma için örgütlü olduğumuz iş yerlerinden gelen temsilcilerimiz ve üyelerimiz yine bu grubun küfürlü, silahlı ve bıçaklı saldırısına maruz kalmışlardır. Saldırı anında kendini savunmak isteyen üyelerimiz ise emniyet güçlerinin biber gazı ve şiddetiyle karşılaşmışlardır” dedi.

Zorla, baskıyla, şiddetle sonuç almaya çalışan sendikaların sendika olma vasıflarını yitirdiklerini belirten Kara, “Hiçbir zorbalık sendikal anlayışla bağdaşmaz. Konfederasyonumuz DİSK ve sendikamız Genel-İş olarak yaşanan bu çirkin saldırıların karşısında her türlü hukuksuzluk ve zorbalığa karşı siz işçilerden oluşan örgütlü gücümüzle Dikili’deki üyelerimizin yanında olacağız. Üyelerimize yönelik her türlü saldırı karşısında daha çok yan yana olacağız. Hiçbir güç Genel-İş üyelerini tehdit edemez, baskı altına alamaz" diye konuştu.

Telefonla ulaştığımız Belediye-İş İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Ayhan Doğan ise iddiaları “Bizim orada üyeliklerimiz var. Biz zorla üye yapmıyoruz. Bugün Genel-İş Baştemsilcisi bıçakla saldırmaya çalıştı. Daha sonra da belediye önünde arbede yaşandı” diye yanıtladı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ahmet Altan’ın yargılandığı dava ertelendi

SONRAKİ HABER

HDP Grup Başkanvekili Oluç: Kayyumlara karşı demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa