30 Ekim 2019 10:58

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, ABD Temsilciler Meclisinde Ermeni Soykırımı ve Suriye'ye düzenlenen operasyona dair oylanan yasa tasarılarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

ABD Ankara Büyükelçiliği binası | Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, ABD Temsilciler Meclisinde oylanan yasa tasarılarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

AA'da yer alan habere göre, Büyükelçi Satterfield, ABD Temsilciler Meclisince Ermeni Soykırımının resmi olarak tanınması ve Fırat'ın doğusuna yönelik düzenlenen ve "Barış Pınarı" adı verilen askeri operasyon ile bağlantılı olarak Türkiye'ye yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısıyla ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada Ermeni Soykırımının ABD Temsilciler Meclisince tanıması kararının reddettiğini belirtmiş, kararın iç politika saikleriyle alındığını, tarihi ve hukuki dayanağı bulunmadığını öne sürmüştü. Bakanlığın açıklamasında ayrıca Barış Pınarı Harekatıyla bağlantılı olarak Türkiye'ye yönelik yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisince kabul edilmesi de kınanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Boğazı sis nedeniyle transit gemi geçişlerine kapatıldı

SONRAKİ HABER

Adana'da trenin çarptığı Futbolcu Sedat Damar yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...