29 Ekim 2019 17:57
Son Güncellenme Tarihi: 29 Ekim 2019 22:26

Rusya: Suriye’de geri çekilme öngörülen süreden önce tamamlandı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, SDG’lilerin geri çekilmesinin tamamlandığını açıkladı. Milli Savunma Bakanı Akar ise yakın zamanda ortak devriyenin başlayacağını söyledi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Soçi'de yapılan Türk-Rus mutabakatı uyarınca Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt güçleri güvenlik bölge dışına çıkarma çalışmalarının planlanandan önce tamamlandığını belirtti.

Ermenistan Savunma Bakanı David Tonoyan'la Erivan'da yaptığı görüşme sırasında açıklamalarda bulunan Şoygu, "Güvenlik koridoru oluşturulacak bölgeden silahlı güçlerin çıkarılması, planlanandan önce tamamlandı. Bu bölgeye Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisi girdi" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 22 Ekim'de Soçi'de imzalanan mutabakat muhtırası uyarınca Kürt güçlerine Suriye-Türkiye sınırının 30 kilometre ötesine çekilmesi için tanınan 150 saatlik süre bugün 18.00'de doldu. Bu sürenin dolmasının ardından bölgede 10 kilometre derinlikte Rus-Türk ortak devriyeleri başlayacak.

MSB: RUS ASKERİ HEYET İLE İKİNCİ GÜN ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Öte yandan Soçi'de alınan karar uyarınca, Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölgeden SDG’lilerin çekilmesi için verilen 150 saatlik sürenin sona ermesinden kısa süre önce Milli Savunma Bakanlığından da açıklama geldi.

Açıklamada “Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde yapılacak faaliyetleri planlamak üzere Ankara’ya gelen Rus Askeri Heyeti ile ikinci gün çalışmaları tamamlandı” denildi.

AKAR: ORTAK DEVRİYE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BAŞLAYACAK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘güvenli bölge'de Rusya ile ortak devriyelerin önümüzdeki günlerde başlayacağını açıkladı.

Akar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi bünyesindeki Sergi Salonu'nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'yarından itibaren Rusya ile görüşmeler olacak' dedi. Bununla ilgili değerlendirmeniz nedir?” sorusuna Akar, “Devam ediyor, dün geldiler askeri heyetler çalıştı, bugün de çalıştılar, yarın da çalışacağız. Ayın 22'sinde Rusya'da yaptığımız mutabakatın taktik ve tekniğini konuşuyoruz, nasıl uygulayacağız araziye... Gayet güzel gidiyor görüşmeler, konuşmalar. Bunlar sonuçlandığı zaman da sizlerle paylaşacağız” yanıtını verdi.

“Ortak devriye konusunda bir zamanlama var mı?” sorusu üzerine Akar, “Önümüzdeki günlerde, kısa süre sonra başlayacak, onda sorun yok” dedi.

“O zaman buradaki görüşmelerin ardından mı netleşecek?” sorusuna Akar, “Tabii onu konuşuyorlar arkadaşlarımız, onu tartışıyorlar” yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tuzla'da rögardan gelen kötü koku üzerine inceleme başlatıldı

SONRAKİ HABER

Katalonya'da bağımsızlık yanlısı üniversite öğrencileri süresiz boykot başlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...