29 Ekim 2019 17:28

Tuzla'da rögardan gelen kötü koku üzerine inceleme başlatıldı

Tuzla İstasyon Mahallesi'nde rögardan gelen kötü koku üzerine inceleme başlatıldı, ilk belirlemeler sonucu insan sağlığını tehlikeye sokacak bir durum olmadığı ifade edildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Tuzla'da rögardan gelen kötü koku bölgede paniğe yol açtı. Yapılan ilk incelemelerde insan sağlığını tehdit eden bir unsur bulunmadığı belirtilirken detaylı ölçümler için AFAD ekiplerinin gelmesi beklendiği ifade edildi.

DHA'da yer alan habere göre, Tuzla İstasyon Mahallesi Sevcan Sokak üzerinde bulunan rögar kapaklarından kötü kokular geldiği yönünde mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine sokak güvenlik amaçlı kapatıldı. Kötü kokunun sebebine ilişkin yapılan ölçümlerin ilk değerlendirmesinde, insan sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir unsur bulunmadığı ifade edildi. Tekrar ölçüm yapılmak üzere AFAD ekiplerinden yardım istendi. AFAD ekiplerinin gelmesi bekleniyor.

Tuzla'da 25 Aralık 2017 tarihinde İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane mahallelerinde genizleri yakan bir koku duyulmuş ve kokudan etkilenen çok sayıda yurttaş mide bulantısı, baş dönmesi ve solunum zorluğu şikayetleriyle hastanelere başvurmuştu. Olayla ilgili başlatılan soruşturma ve sonrasında açılan dava neticesinde mahkeme, sorumlular hakkında İSKİ'nin vereceği her türlü işi yapma, İSKİ tarafından çevreye ilişkin düzenlenen seminer ve toplantılara katılma ve yurt dışına çıkış yasağı kararı vermişti.

26 Şubat 2019 tarihinde yine Tuzla'da yayılan kötü kokunun ardından bölgede başlatılan inceleme sonucu kokunun kaynağının evsel veya kimyasal atık olabileceği belirtilmiş ve sonuçlarda hidrojen sülfür değerleri yüksek çıkmıştı. Olayla ilgili 10 kişi hakkında, "iştiraken çevreyi kirletme" ve "bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak" suçundan 6 buçuk yıla, mühendis E.Ş. için de "suçu bildirmeme" suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan dava görülmeye devam ediyor.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kriz etkiledi, omuzlarım çöktü, başım önümde’

SONRAKİ HABER

İran’da benzin zammına karşı gösteriler sürerken hükümet "yardım" vadetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa