29 Ekim 2019 17:04

HDP Milletvekili Feleknas Uca: Bağdadi’nin Türkiye’ye giriş çıkışı bulunuyor muydu?

HDP Milletvekili Feleknas Uca, IŞİD lideri Bağdadi’nin Türkiye’ye bir giriş çıkışı olup olmadığını sordu.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca

Fotoğraf: Feleknas Uca

Paylaş

IŞİD Lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürülmesiyle ilgili HDP’nin Êzidî Milletvekili Feleknas Uca’dan açıklama geldi. IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi’nin İdlib’in Türkiye sınırına 5 kilometre mesafedeki Barisha köyünde öldürüldüğünü ifade eden Uca, “Bağdadi’nin Türkiye sınırına 5 kilometre mesafede ne işi vardı? Buraya nasıl ve ne şekilde geldi? Türkiye’ye bir giriş çıkışı bulunuyor mu?” gibi soruların yanıtlanmasını istedi.

Bağdadi’nin öldürülmesine ilişkin Mezopotamya Haber Ajansından Metin Yoksu’ya değerlendirmelerde bulunan HDP’li Feleknas Uca, katliam sonucu eldeki verilere göre, yüz binlerce Êzidî’nin topraklarından göç ettiği ve binlerce kişinin öldürüldüğü ve en az 7 bin Êzidî kadın ve çocuğun ise katliamcıların elinde olduğunu belirtti. IŞİD’in yaptığı katliamların ise sadece Êzidîlerle sınırlı kalmadığına dikkat çeken Uca, Ankara Gar Katliamı, İstanbul, Diyarbakır, Antep başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine yapılan saldırılarda binin üzerinde insanın öldürüldüğünü kaydetti.

Tüm bu saldırılar karşısında Kürt ve Êzidî kadınların IŞİD’in yok edilmesi için mücadele ettiğini ifade eden Uca, “Doğrudur, Bağdadi öldürüldü. Ama IŞİD’in zihniyeti bugün de devam ediyor. Bağdadi’nin öldürülmesi Şengal’de yaşananları unutturmayacak. Şengal’in dili olsa da orada yaşananları bize anlatabilse. Êzidî kadınları günü geldiğinde iki defa esir pazarlarında satıldı” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE SORULAR

Uca, “Bağdadi’nin sınıra 5 kilometre mesafede ne işi vardı? Buraya nasıl ve ne şekilde gelmiştir? Türkiye’ye herhangi bir giriş çıkışı bulunuyor mu? Neden Irak veya Suriye’de değil de güvenlik bölgesi denilen alanda bulundu? Yaşananlar, güvenlik bölgesi denilen alanın Kürtler veya orada yaşayan insanlar için değil de IŞİD veya diğerleri için midir diye akıllara soru işareti bırakıyor. Tüm belgelerde ortaya çıktı ki, katliamları yapanların bir şekilde Türkiye’den yolu geçmiştir. Akıllardaki soru işaretleri halen devam ediyor. Neden Türkiye’ye 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu sorunun muhatabı Türkiye devletidir. Türkiye istihbaratının bunları açıklaması gerekiyor. Bir Êzidî kadın olarak soruyoruz ve cevaplanmasını istiyoruz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Is the killing of Baghdadi, Trump’s self-salvation operation?

SONRAKİ HABER

AİHM, kapatılan DTP'nin MYK Üyesi Hatice Çoban'ın mahkumiyeti için "hak ihlali" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...