29 Ekim 2019 15:57

Valfsan işçileri işleri için direniyor

Tuzla Serbest Sanayi Bölgesi’ndeki Valfsan’da “eleman fazlalığı” gerekçe gösterilerek işten atılan Birleşik Metal-İş üyesi 10 işçi işlerine geri dönme talebiyle her gün fabrika önünde direniyor.

Valfsan işçileri | Fotoğraf: MA (Arşiv)

Paylaş

İstanbul Tuzla’daki Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi’nde beyaz eşya yan sanayi ürünleri üreten Valfsan firmasında çalışan 10 işçi, “eleman fazlalığı” gerekçesiyle 11 Ekim’de işten çıkarıldı. Üyesi oldukları Birleşik Metal-İş aracılığıyla patronla yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine işçiler, 23 Ekim’de fabrikanın girişinde eylem başlattı.

Her sabah işe gider gibi erkenden kalkıp sanayi bölgesinin girişine gelen işçiler, mesainin bittiği akşam 17.00’ye kadar burada eylem haline.

Sloganlarla seslerini patrona duyurmaya çalışan işçilere gün içerisinde diğer işçiler de destek ziyaretleri yapıyor. 10 işçi, yeniden işlerine geri dönene kadar mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduklarını söylüyor.

‘GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLDİK’

Fabrika içerisinde iş güvenliğiyle ilgili birçok sıkıntı yaşadıklarını anlatan işten atılan işçilerden Ozan Erdi Ekinci, özellikle havalandırmaların yetersiz olduğunu ve bunun işçi sağlığı açısından sorunlu olduğunu dile getirdi. Örgütlü oldukları sendikanın işyeri temsilcilerinin sorunlara ses çıkarmadığını söyleyen Ekinci, “Biz buna itiraz edince günah keçisi ilan edildik ve işten çıkarıldık” dedi.

Evli ve iki çocuğu olduğunu belirten Ekinci, ev kredisi aldığı bankalara borçlu olmasının yanı sıra çocuklarından birinin okula yeni başlaması nedeniyle işten atılması sonrası ekonomik olarak zor durumda olduğunu da ifade etti. Buna rağmen ailesinin de desteğiyle eyleme devam ettiğini söyleyen Ekinci, “İnsanlığın temel gereği gelecek için adımlar atmak olmalı. Gelecek bizim elimizde, biz bunu direnişçi işçiler olarak görüyoruz ve bu ateşi yakmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BİLE ALAMIYOR

İşine son verilen işçilerden Kemal Yılmaz, diğer arkadaşlarından farklı olarak devamsızlık yaptığı gerekçesiyle işten çıkarılmış. “Raporlu olduğum gün, işe habersiz gelmediğim söylendi ama ben rapor alıp teslim etmiştim. Verdiğim raporu kaybettiler ve beni tazminatsız işten çıkardılar” diyen Yılmaz, bu nedenle işsizlik ödeneği bile alamadığını ifade etti.

Talepleri karşılanana kadar yerlerinden ayrılmayacaklarını söyleyen Ertan Tekin ise “İşten atılmalara son verilsin. İşten atılan işçiler derhal işe geri alınsın. Sendika ve işveren arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre işyeri temsilcilik seçimi demokratik bir şekilde yapılmalı” dedi.

Öte yandan işçilerin günlük sohbetlerinin konusunu ise ülkenin genel olarak ekonomik durumunun yanı sıra Cargill, Ataşehir ve Üsküdar belediyeleri işçileri gibi direnişte olan diğer işçilerin verdikleri mücadele oluşturuyor. (İstanbul/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İngiltere'de 12 Aralık'ta erken genel seçime gitme kararı

SONRAKİ HABER

Hukuk skandalında doktora yeni suçlama: Tezi hakkında konuşması da suç sayıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...