29 Ekim 2019 15:14

Türkiye Cumhuriyeti'nin 96'ıncı kuruluş yıl dönümü kutlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin 96. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Türkiye'de, KKTC'de ve yurt dışındaki temsilciliklerde törenler düzenlendi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve devlet erkânı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Anıtkabir'ı ziyaret etti. 

Anıtkabir'de düzenlenen resmi törene Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları, yüksek yargı üyeleri ve askeri personel katıldı. 

ERDOĞAN, ÖZEL DEFTERE SURİYE OPERASYONUNU YAZDI

Erdoğan, Anıtkabir Özel defterine şunları yazdı: 

"Aziz Atatürk; bugün millet olarak büyük bir heyecanla cumhuriyetimizin 96'ncı yıl dönümünü kutluyoruz. Bu gurur günümüzde zat-ı alinizi ve istiklal harbimizin tüm kahramanlarını, vatanımız uğruna can veren aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bağımsızlığımıza ve milli bekamıza yönelik saldırıların arttığı bir dönemde Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan direniş ruhuyla yurt içinde ve yurt dışında mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. 9 Ekim'de başlattığımız ve kısa sürede çok ciddi başarılara imza attığımız Barış Pınarı Harekatı'yla Suriye sınırımız boyunca kurulmak istenen terör koridorunu dağıtarak kararlılığımızı bir kez daha tüm dünyaya gösterdik. Ruhun şad olsun."

ERDOĞAN CHP HEYETİNİ PAS GEÇTİ

Erdoğan’ın; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve CHP’li TBMM Başkanvekili Levent Gök’e ise ‘yönelmediği’ gözlendi.

AKŞENER İLE TOKALAŞTI

Anıtkabir ziyaretinde Erdoğan ile Akşener'in 30 Ağustos resepsiyonunun ardından ikinci kez tokalaşması da dikkat çekti.

KÜLLİYE’YE SİYASİ PARTİ LİDERLERİNDEN BİR TEK BAHÇELİ GİTTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir'deki törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti. Erdoğan, burada gerçekleşen kabulde davetlilerle tek tek tokalaştı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Sayıştay Başkanı Ahmet Seyit Ahmet Baş, milletvekilleri, kamu kurumlarının yöneticilerinin de aralarında bulunduğu devlet erkanı ve yabancı misyon şefleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bayram tebriklerini sundu.

Kabule TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin liderlerinden sadece MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı. Külliye'deki kabule katılanlar arasında BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da yer aldı.

RESEPSİYONLAR ALKOLSÜZ

Dışişleri Bakanlığı’nın yurt dışı temsilciliklerindeki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonlarında “Barış Pınarı Harekâtı” gerekçe gösterilerek alkol servisini yasaklandığı öğrenildi. Bakanlık, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yurtdışı temsilciliklerine “acil” kodlu bir mesaj göndererek, Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle 29 Ekim resepsiyonlarında alkollü içki servisi yapılmaması talimatı verdiği belirtildi. Mesaj ile tüm büyükelçilik ve konsoloslukların bu konuda bilgilendirildiği öğrenildi.

VATAN CADDESİNDE RESMİ GEÇİT TÖRENİ DÜZENLENDİ | İMAMOĞLU: CUMHURİYET VE DEMOKRASİ 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96’ıncı yıl dönümü nedeniyle Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni düzenlendi. Törene, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte askeri, mülki, idari ve siyasi erkan katıldı. 

Kutlamalar kapsamında, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Musa Avsever ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu üstü açık araç üzerinde vatandaşları selamladı. 

Kutlamalar sonrası gazetecilere konuşan İmamoğlu, “Bizim en büyük milli bayramımız, bir araya gelişimiz, kol kola oluşumuz. Milletimizin birliği ve dirliği için çok özel bir simge. İstanbul’da bayramımızı doya doya kutluyoruz. Biz bu sene özellikle diyoruz ki, ‘Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi.’ İkisi bir arada çok güzel” dedi.

SULTANAHMET'TE KONSER

İstanbul’da Sultahanmet’te ise dün gece Fahir Atakoğlu, Şevval Sam ve Athena konser verdi. Sultanahmet’teki kutlamaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu da katıldı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

David Benioff ve Daniel Brett Weiss, Star Wars üçlemesinden çekildi

SONRAKİ HABER

Dünyanın ilk mağara kilisesi: Saint Pierre

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...