29 Ekim 2019 14:21

HDP'den "Demokratik Cumhuriyet" çağrısı

HDP, Cumhuriyet Bayramı için yaptığı açıklamada, HDP'li belediyelerin gasbedilmesinin Cumhuriyet'i demokratikleştirmenin zaruretini ortaya koyduğunu ifade etti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için yaptıkları ortak açıklamada, Cumhuriyet'in 96. kuruluş yıl dönümünde Cizre'ye kayyum atanması ve 19 belediyenin gasbedilmesinin Cumhuriyet'i demokratikleştirmenin zaruretini ortaya koyduğunu ifade etti.

Türkiye'nin geride bıraktığı 96 yılın bakiyesi olarak bugün çok ciddi yapısal krizlerle karşı karşıya olduğu ifade edilen açıklamada, "1920 Meclisinin çoğulcu karakterinden ve 1921 Anayasasının demokratik ruhundan koparak İttihatçı aklın tekçi yönetim anlayışlarına sıkışmanın sonuçları bugün geçmişten çok daha toplumsal, siyasi ve iktisadi sorunların kaynağını oluşturmaktadır. Demokratik siyasetin apoletli ya da apoletsiz şekilde vesayet altında tutulması, toplumsal kimliklerin hak arayışlarına karşı ceberut devlet aklının her daim devrede olması ve iktisadi krizin yükünün emekçilere ve yoksullara havale edilmeye çalışılması yapısal krizlerin mevcut görünümleridir" denildi.

Ulusal ve inanç kimliklerinin hak taleplerini ret ve inkar eden, kadın özgürlük mücadelesini geriye itmek isteyen, ekolojik yıkımı hızlandıran politikaları devreye koyan iktidar anlayışının, demokratik cumhuriyete her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu kanıtlarcasına işlediği belirtilen açıklamada, Cumhuriyet'in 96. kuruluş yıl dönümünde Cizre’ye kayyum atanması ve şimdiye kadar 4 milyona yakın insanın iradesinin yok sayılarak 19 belediyenin gasbedilmesinin cumhuriyeti demokratikleştirmenin zaruretini ortaya koyduğu vurgulandı.

"DAHA FAZLA DÜŞMANA DEĞİL, DOSTA İHTİYACIMIZ VAR"

Türkiye halklarının daha fazla dosta, birlikte yaşam iradesine, demokrasi, barış ve adalete ihtiyacı olduğu kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"96 yılını geride bırakan Cumhuriyet gerçekliğine karşı geçmişiyle yüzleşmiş, toplumsal barışını tesis etmiş ve tekçilik yerine çoklukları esas alan demokratik cumhuriyet seçeneği kaçınılmaz bir tercih olarak önümüzde durmaktadır. Cumhuriyet'in 100’üncü yılına doğru giderken demokratik cumhuriyeti var etmek hepimizin görevidir. HDP olarak demokratik anayasa, özgür yurttaş ve evrensel hukuk temelinde cumhuriyeti demokratikleştirmek için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizi tüm Türkiye halkları ile bir kez daha paylaşıyoruz." (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Göztepe Teknik Direktörü Tamer Tuna istifa etti

SONRAKİ HABER

KKTC’de eğitim uçağı düştü, 2 kişi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...