29 Ekim 2019 11:15
Son Güncellenme Tarihi: 29 Ekim 2019 21:52

Iraklılar hükümeti istifaya çağırıyor; siyasilerin gündemi erken seçim

Irak Başbakanı Abdulmehdi, muhalefetten gelen erken seçim çağrılarına yanıt verdi: Sadr ve Hadi el-Amiri'nin yeni hükümetin kurulması amacıyla anlaşması gerekiyor. Ülkede protestolar da devam ediyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, erken seçim çağrısı yapan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'a mektup gönderdi. Abdulmehdi, “Erken seçim çağrısının amacı hükümetin değiştirilmesi ise bunun için siz (Sadr) ve Hadi el-Amiri'nin yeni hükümetin kurulması amacıyla anlaşması gerekiyor. Böylece Başbakan olarak istifamı sunup birkaç gün veya birkaç saatte hükümeti devredeceğim” ifadesini kullandı.

Abdulmehdi, kendisine dün erken seçim çağrısı yapan Sadr'a açık mektup gönderdi. Söz konusu mektup, Başbakanlık Basın Ofisi tarafından da kamuoyuna duyuruldu.

Irak Başbakanı Abdulmehdi mektubunda, Sadr'ın çağrısına “Erken seçime gitmek için önce Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in Başbakanın Meclisin feshedilmesi yönündeki talebini kabul etmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanının daha sonra 60 gün içerisinde gerçekleşmesi gereken erken seçim kararı alması lazım” karşılığını verdi.

Erken seçim için Anayasanın 64'üncü maddesini de hatırlatan Abdulmehdi, 329 sandalyeli Meclisin üçte birinin (110 milletvekili) Meclisin feshedilmesi için Meclis Başkanlık Divanına talepte bulunması gerektiğini hatırlattı. Abdulmehdi, bunun gerçekleşmesinin ardından hükümetin istifa edeceğini ve erken seçim yolunun açılabileceğini vurguladı. Erken seçim kararı alınsa bile bunun yapılıp yapılmayacağı ya da ne zaman yapılacağının belirsizlik içerdiğini savunan Abdulmehdi, erken seçimin zorluklarına vurgu yaptı. Abdulmehdi, “Erken seçim, bizi büyük meçhulle karşı karşıya bırakabilir” değerlendirmesinde bulundu.

SADR: AMİRİ'Yİ İŞ BİRLİĞİNE ÇAĞIRIYORUM

Başbakan Abdulmehdi’nin açık mektubu üzerine Sadr sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Abdulmehdi hükümetinden güvenoyunun çekileceği mesajını veren Sadr, bunun için Bedir örgütü lideri Hadi el-Amiri'ye iş birliği çağrısında bulundu.

Sadr, “Senden (Başbakan) güvenoyunu acilen çekmek için kardeşim Hadi el-Amiri'yi iş birliğine çağırıyorum” ifadesini kullandı.

Sadr, Anayasa ve seçim yasasında değişiklik için de Amiri'den destek istedi.

Milletvekillerine de seslenen Sadr, mecliste güvenoyunun çekilmemesi halinde halkın Başbakan'a “git” diyeceğini belirtti.

Şii lider Sadr İran'dan ülkeye dönerek Necef'teki hükümet karşıtı gösterilere katılmıştı.

Sadr'a bağlı Sairun Koalisyonu, 329 sandalyeli mecliste 54 milletvekiliyle en büyük grubu oluştururken, Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu da 43 sandalye ile meclisin en büyük ikinci grubu konumunda bulunuyor.

TAHRİR MEYDANI'NDAN "HÜKÜMET İSTİFA" SESLERİ YÜKSELİYOR

Öte yandan Irak'ın başkenti Bağdat'ta eylemlerin beşinci gününde Tahrir Meydanı'ndan "hükümet istifa" sesleri yükseliyor.

İşsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla sokaklara dökülen binlerce Iraklı, başkentin merkezindeki Tahrir Meydanı'nda toplandı.

Bağdat'ta gece sokağa çıkma yasağına aldırmayacaklarını belirten Iraklılar, sık sık “Bugün de sabaha kadar buradayız” ve “Hükümet istifa” sloganları attı.

Iraklılar, Tahrir Meydanı'ndan hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'ye doğru yürümek isterken, kurulan bariyerleri güvenlik güçlerinin müdahalesi nedeniyle aşamadı.

KERBELA'DA 18 KİŞİ ÖLDÜ

Irak'ın Kerbela kentinde dün akşam güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 18 kişinin hayatını kaybettiği, 800'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

AA'da yer alan habere göre, Irak Yüksek Bağımsız İnsan Haklar Komiserliği Üyesi Ali Beyatlı yaptığı yazılı açıklamada, "Kerbela'daki aktivist ve hükümete bağlı olmayan taraflardan gelen bilgilere göre, pazartesi akşamı gösterilerde 18 kişi öldü, 800'den fazla kişi de yaralandı." bilgisini verdi.

BABİL’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Irak'ın güneyindeki Babil ilinde ise hükümet protestoları nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Babil polis teşkilatında görevli Üsteğmen İhsan Halid, ildeki yüksek güvenlik komitesinin, 16.00-03.00 saatleri arasında Babil'de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini kararlaştırdığını belirtti.

Babil'de yaşayan aktivist Said el-Ceyyaşi, binlerce kişinin il merkezi El-Hille kentinde oturma eylemi başlatarak hükümet, siyasi partiler ve kentteki yetkililer aleyhine sloganlar attığını dile getirdi.

Kentte bugün düzenlenen gösterilere yüzlerce öğretmen ve öğrencinin katıldığını aktaran Ceyyaşi, eylemlere katılan kitlenin giderek arttığını ifade etti.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 92'YE YÜKSELDİ

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Haklar Komiserliğinin verilerine göre, Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kentlerde 25 Ekim'de başlayan protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı 92'ye yükselmiş oldu.

Irak halkı; işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek için ülkenin çeşitli bölgelerinde günlerdir eylem düzenliyor. 1 Ekim'de başlayan ve Erbain törenleri nedeniyle ara verilen eylemler, geçen cuma günü tekrar başlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Maltepe Belediyesini teklifini reddeden işçiler mücadeleye devam etme kararı aldı

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa