28 Ekim 2019 11:50

Sözcü gazetesi davası 27 Aralık'a ertelendi

Sözcü gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve gazetenin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 9 sanıklı dava 27 Aralık'a ertelendi.

Fotoğraf: @mlsaturkey/Twitter

Paylaş

Sözcü gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve gazetenin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 9 kişinin "FETÖ'ye yardım" suçlamasıyla yargılandığı davanın bugün görülen duruşmasında da karar çıkmadı. Dava, 27 Aralık'a ertelendi

İstanbul Adalet Sarayında bulunan 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Emin Çölaşan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken Necati Doğru, Metin Yılmaz ve Gökmen Ulu'nun da arasında bulunduğu 5 sanık duruşmada hazır bulundu. Gazetenin yazarlarından Uğur Dündar ile CHP milletvekilleri Enis Berberoğlu ve Sezgin Tanrıkulu da duruşmaya izleyici olarak katıldılar.

YARGI PAKETİ NEDENİYLE EK SÜRE İSTENDİ

Sözcü Avukatı İsmail Yılmaz’ın “Davada verilen mütalaa yargı reformundan önce verilmiştir. Yargı reformu Resmi Gazete'de yayımlanmıştır ve mütalaa bu yüzden boşa düşmüştür. Bu yüzden bu değişikliği dikkate alınarak yeniden mütalaa verilmelidir” talebinde bulundu.

Sözcü Avukatı Serhan Özdemir de, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin Cumhuriyet davasında verdiği bozma kararının gerekçelerini hatırlattı. Bunun, Sözcü davasına ışık tutacak bir karar olduğunu söyledi. Bu doğrultuda beraat kararı verilmesini istedi.

Burak Akbay'ın avukatı, "Sanık lehine olan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanmıştır" diyerek müvekkili hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını talep etti. Savunma için ek süre istedi.

Emin Çölaşan'ın avukatı da Yargıtay'ın Cumhuriyet gazetesi kararı ve "yargı reformu paketi" de göz önünde bulundurularak müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini, mahkeme aksi kanatte ise basın kanunun uygulanarak düşme kararı verilmesini talep etti.

Diğer sanık avukatları da ayrı ayrı söz alarak kanunda yapılan yeni düzenleme çerçevesinde savcının yeniden mütalaa düzenlemesi, mahkemenin delilleri yeniden tartışması ve sanıklara savunma için yeniden süre verilmesi gerektiğini ifade etti.

27 ARALIK'A ERTELENDİ

Mahkeme, kanun değişikliği dikkate alınarak dosyanın iddia makamına gönderilmesine ve yeni mütalaa sunulacaksa esas hakkındaki savunmalar için süre verilmesine karar vererek Sözcü gazetesi davasını 27 Aralık 2019 tarihine erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Davanın 18 Nisan'da görülen celsesinde, savcı esas hakkındaki mütalaasını açıklamıştı. Savcı, Emin Çölaşan, Necati Doğru, Gökmen Ulu, Mediha Olgun, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı ve Yonca Yücekaleli'nin "Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapislerini talep etmişti.

Mediha Olgun hakkında ayrıca etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması da talep edilmişti.

Savunması alınamayan Burak Akbay'ın dosyasının ise ayrılması istenmişti. (MEDYA SERVİSİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Meksika'da 42 kafatası ve kemik parçaları bulundu

SONRAKİ HABER

ÖSYM: Sınavlardan kâr etmiyoruz, maliyetine yapıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...