28 Ekim 2019 03:30

Pendik Özel Türev Gülnazlı Engelli Bakımevinde şiddet ve kötü muamele iddiaları

İstanbul Pendik'te engellilere yatılı hizmet veren Özel Türev Gülnazlı Engelli Bakım Merkezinde engellilere kötü muamelede ve istismarda bulunulduuğu iddia edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

İstanbul Pendik Ahmet Yesevi Mahallesi’nde engellilere yatılı hizmet veren Özel Türev Gülnazlı Engelli Bakım Merkezi’nde kalan engellilerin kötü muamele ve istismara maruz bırakıldığı iddia edildi. İddialar üzerine konuştuğumuz mahalleli olayı doğrularken, çok kez engellilerin darp edildiklerine şahit olduklarına dikkat çektiler. Bakım Merkezi yetkilileri iddiaları yalanlarken Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü yetkilileri ise aynı merkezle ilgili daha önce de şikayet aldıklarını ve denetimlerin sürdüğünü belirtti. Mahalleli olayın bir an önce açığa çıkarılmasını, gerekli denetimlerin hızla yapılmasını istiyor.

Engelli bakım evinin önünde işe gitmek üzere servis beklerken, tel örgülerin arkasında bir çocuğun “Abla ne olur bizi kurtarın” dediğini aktaran bir mahalleli, “Bize seslenen bakımevinde kalan engelli bir çocuktu. ‘Bizi burada sürekli dövüyorlar ne olur annemi ara’ diye yalvardı. Baktığımızda gerçekten çocuğun kolunda morluklar vardı. Ne yapacağımı bilemedim. Servis gelince binmek zorunda kaldım” dedi.

Başka bir mahalleli de çocuklara şiddet uygulandığını gördüğünü söyleyerek, “Sabahları ya da gün ortasında çocuklar bahçede oluyor. Bu sırada genelde çocuklar kaçmaya çalışıyorlar. Bunu fark eden görevliler çocukları kollarından tutup savuruyor, itip kakıyorlar, vuruyor. Gözlerimizle görüyoruz. Çok kötü davranıyorlar. Bizim görmediğimiz yerlerde çocuklara neler yapılıyor kim bilir” diye konuştu.

Bu olaylardan sonra bakım merkezinin kapısına dayandıklarını belirten başka bir mahalleli, “Biz gittik kapıya dayandık. ‘Ne oluyor burada çocuklar neden böyle konuşuyor’ dediğimizde orada çalışan biri bizim şikayetçi olmamız gerektiğini söyledi, ama konuşmadı. Bu çocuklar sahipsizler. Bazıları sokakta kalan çocuklar, bazılarının aileleri oraya bırakmış, gelip gitmiyorlar” dedi.

İSTİSMAR İDDİALARI DOĞRU MU?

Bakımevinde çalışanlardan birinin kendisine anlattıklarını bizimle paylaşan bir başka mahalleli de şöyle konuştu: Orada çalışan bir tanıdığım anlattı, ‘Çalışanlar engellerin özel bölgelerine dokunarak şakalar yapıyor. Birkaç kez uyarmamıza rağmen bu durum hâlâ devam ediyor.’ Bu iddiaların araştırılmasını istiyoruz.

"KÜÇÜK ÇOCUKLARA ZARAR VERİLİYOR, GÖREVLİLER İZLİYOR"

Bakım merkezinde her yaş grubundan engellilerin bir arada kaldığının altını çizen başka bir mahalleli ise şöyle konuştu: Aralarında çok ağır vakalar da var, daha iyi olanlar da. Hepsini bir arada tutuyorlar. Havalandırma saatinde çocuklar birbirine şiddet uyguluyor. Büyükler küçüklere zarar veriyor. Görevliler sadece izliyor. Buna bire bir ben şahit oldum.

Kendisinin bire bir şahit olmadığını söyleyen bir başka mahalleli ise, “Bakımevinin arka kısmında oturan arkadaşım çocukların arka odalarda dövüldüğünü gördüğünü söylemişti. Ben görmedim ama ambulans, polis sürekli girip çıkıyor. Bakımevi ile ilgisi olmayan tiplerin içeri girdiğini gördüm. Çalışanların sevgilileri içeri giriyor, kavga ediyorlar” diye konuştu.

KURUM İDDİALARI YALANLADI

Konuştuğumuz Bakım Merkezi yetkilisi ise mahallelinin engelli çocuklardan rahatsızlık duyduğu için bu tip iftiralara başvurduğunu öne sürerek “Çocukların ses çıkarmasından rahatsızlık duyuyorlar. Bu çocuklar engelli çocuklar. Geçenlerde engelli çocuk karşı apartmanda oturan birine hareket yapmış. Adam gelmiş kapıya ‘o çocuğu döveceğim’ diyor. Anlatmaya çalışıyoruz, durumu anlamıyor. Aklı başında çocuklar olsa bunların burada işi yok” sözleriyle iddiaları yalanladı.

"DAHA ÖNCE CEZA VERİLDİ"

İddialar hakkında görüştüğümüz Aile ve Sosyal Politikalar Maltepe Ek Hizmet Müdürlüğünden ismini vermek istemeyen bir yetkili de “Gerekli ikazları yapıyoruz. Ağır engellilerin kaldığı bu kuruma daha önce de cezai işlemlerimiz oldu. Kurum takibimiz altında, denetimlere devam ediyoruz. Bize de sizin ifade ettiklerinize benzer şikayetler ulaştı, her biri ile ilgili tahkikat başlattık” dedi.

BAKANLIK, HER BİR BİREY İÇİN ÖDENEK VERİYOR

Özel engelli bakım merkezlerinin açılış izinleri ve tüm denetimleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor. İlgili mevzuata göre Bakanlık, özel merkezleri yılda en az iki defa denetlemekle yükümlü.

Özel bakım merkezleri ile ilgili önemli bir husus da şu: Bakanlık, bu bakım merkezlerindeki engellilerden gerekli koşulları sağlayanlar için (ücretini kendi ödeyenler hariç) özel merkezlere aylık ödenek veriyor. Yani Bakanlık, bu uygulama ile kendi kurumları eli ile bakımını sağlamakla yükümlü olduğu engellilerin bakımını özel merkezlere devretmekle kalmıyor, bu bakım karşılığında her bir birey için bakım merkezlerine ödenek veriyor. Engellilere yönelik kamu eliyle yapılması gereken hizmetler, bu vesile ile yüksek oranda özelleştirilmiş, piyasaya açılmış oluyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanlığından "Gazetecilik için basın kartı zorunluluğu yok" savunması

SONRAKİ HABER

Fatma Şengül davası yarın: Kızı dayanışma çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...