26 Ekim 2019 12:25

İsveç'te 14 yıldır çalışmadan maaş alan bankamatik memuruna hapis cezası

İsveç'in orta kesimlerindeki Falun kentinde çalışmadığı halde 14 yıl boyunca belediyeden maaş alan bir kişi 2 yıl, onu işe alan bölüm şefi annesi de 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fotoğraf: Google Maps

Paylaş

31 Mart seçimlerinin ardından AKP’li belediyelerin el değiştirmesiyle ortaya çıkan “bankamatik memuru” uygulamasının bir benzeri İsveç’te ortaya çıktı. Falun’da bir kişinin 14 yıl boyunca çalışmadan belediyeden maaş aldığı ortaya çıktı. “Bankamatik memuru” için 2 yıl, onu işe alan bölüm şefi annesi ise 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Söz konusu yolsuzluk geçtiğimiz yılın sonlarında tesadüfen açığa çıktı. Belediye, çalışanlarına görevde kullanmak için yeni telefonlar dağıttı.

Ancak bir kişi defalarca bildirilmesine rağmen telefonunu almaya gelmedi. Kişinin kimliğini araştıran servis bölümü şefi, belediyedeki çalışanlardan hiç birinin söz konusu kişiyi tanımadığını fark etti.

Araştırılmaların yoğunlaştırılmasından sonra kişinin 2004 yılında işe girdiği günden beri tek gün bile hastalık raporu kullanmadığı görüldü. Bu kişinin bir bölüm şefinin oğlu olduğu ve annesi tarafından işe alındığı anlaşıldı.

Falun Belediyesi, bankamatik memuru ve bölüm şefi annesi hakkında belediyeyi dolandırdığı için suç duyurusunda bulundu.

Kararını açıklayan Falun İlk Mahkemesi, “bankamatik memuru” için 2 yıl ve onu işe alan  annesi için de 2,5 yıl hapis cezasına hükmetti.

Bölüm şefi ve oğlunun 2,1 milyonu sosyal ödentiler olmak üzere belediyeyi toplam 4,1 milyon kron zarara soktuklarına dikkat çekildi.

Belediye yöneticileri, mahkeme kararını vermesinden sonra bölüm şefi ve haksız kazanç sağlayan oğlu aleyhinde tazminat davası açacaklarını ve belediyenin ödediği 4,1 milyon kronu ödemelerini isteyeceklerini açıkladı. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Didim’de kamu arazilerinin hukuka aykırı şekilde imara açılması yargıya taşındı

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa