25 Ekim 2019 17:42

Antalya'da cinsel istismar davasında sanığın tutuklanması talebi reddedildi

Antalya'da 12 yaşındaki çocuğu cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandıktan 4 gün sonra serbest bırakılan üvey dede Mestan A.'nın tutuklanması talebi reddedildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde, 12 yaşındaki D.D'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandıktan 4 gün sonra serbest bırakılan üvey dede Mestan A. (72), hakim karşısına çıktı. Savcının tutuklama talebi mahkeme tarafından reddedildi.

2015 yılında yaz tatilini geçirmek için Korkuteli ilçesi Varsak Yaylası'ndaki üvey anneannesi Z.A.'nın yanına giden D.D., Mestan A tarafından istismara uğradı. Yaşadıklarını annesine anlatması üzerine D.D'nin pedagog ve avukat eşliğinde ifadesine başvuruldu. 18 Haziran 2019'da gözaltına alınan Mestan A. çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan tutuklandı. 4 gün cezaevinde kalan Mestan A., Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 22 Haziran'da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

D.D.'nin avukatı Turgay Özcan, sanığın tutuklu yargılanması talebiyle Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. Ancak bu itiraz da reddedildi. Tutuklu yargılanması talebini üst mahkeme olan Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi de kabul etmedi.

YARGILAMA BAŞLADI

Mestan A.'nın yargılanmasına Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmaya tutuksuz sanık Mestan A. ile D.D'nin annesi ve taraf avukatları katıldı. Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmaya, sosyal hizmet uzmanı nezaretinde adli görüşme odasından SEGBİS aracılığıyla katılan D.D., Mestan A.'nın 4 yıl önce cinsel istismarda bulunduğunu anlattı.

Sanık Mestan A. suçlamaları reddederek, “Yaşlı bir insan olduğum için beni evden kovmak için bu yalanı atıyor olabilirler. Erkek arkadaşı ile bu işi yapmış olabilir" ifadelerini kullandı. Çocuğun avukatları ise adli tıp raporlarında, mağdurun eskiye dayalı yetişkin bir kişi tarafından istismara uğradığının açıkça yazdığını belirterek, nitelikli istismarın gerçekleştirildiğini belirtti.

D.D.'nin annesi A.A. ise kızının sanıktan sürekli kaçtığını belirterek, “Saat 18.00 civarında işten eve geldim. Kızım sitenin aşağısındaydı. Kapıyı açtı. Bana 'Anne yeter. Ben dayanamıyorum' dedi. Hemen arabadan indim. 'O nasıl bir cümle' dedim. Eve çıktık. Neden böyle bir cümle kurduğunu sordum. 'Hacı dedem' dedi. 'Hani sen beni yazın oraya bırakmıştın ya. Bir şey oldu' dedi. O sırada bana detaylı bilgi vermemiş. Savcı ve pedagog ile alınan ifadesinde ayrıntıları öğrendim" dedi.

SAVCININ TUTUKLANMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Tanıkların dinlenmesinin ardından savcı, sanık aleyhine somut delillerin bulunması, sanığın kaçacağına veya saklanacağına dair somut şüphelerin olması nedeniyle tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti tutukluluk talebini reddederek, duruşmayı erteledi.

"KANUNLAR VE SÖZLEŞMELER GÖZARDI EDİLİYOR"

Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi'ni temsilen duruşmaya katılan Avukat Cenk Soyar, tutuksuz yargılanma kararına tepki göstererek, “Sanık güven ilişkisinin verdiği kolaylıktan yararlanmış ve eylemini gerçekleştirmiştir. Avukatlık Kanunu, İstanbul Sözleşmesi ve Anayasanın ilgili maddeleri gereğince baroların çocuk istismarı davalarında mağdurun yanında davaya katılma hakkı bulunmaktadır. Ancak bugün mahkeme tarafından bu kurallar gözardı edilerek, katılma talebimiz reddedildi. Duruşmanın devamında savcılık makamı sanığın tutuklanmasını talep etti ancak sayın mahkeme bu talebi de reddetmiştir. Biz kamuoyunun dikkatini çeken bu tarz önemli toplumsal davalarda mağdurların yanında olmak zorundayız. Her ne kadar haksız olarak reddedilsek de taleplerimizi tekrar etmeye devam edeceğiz." diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Selçuk Kent Konseyi RES'lere karşı açıklama yaptı

SONRAKİ HABER

Erdoğan'ın "battı" dediği İskandinav ülkelerinde ekonomi ve emeklilik ne durumda?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa