25 Ekim 2019 16:48

Milli Eğitim Bakanlığı ikili eğitim sorununu "aydınlatamadı"

İkili eğitimin kaldırılması talebiyle yapılan şikayetleri Sincan Milli Eğitim Müdürlüğü "aydınlatma sorunu" olarak anladı ve okullara çözüm olarak fazla aydınlatma yapılmasını önerdi.

Fotoğraf: Evrensel ve Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazının ekran alıntısı | Kolaj: Evrensel

Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

Sincan’da anadolu liselerinde başlayan ikili eğitim nedeniyle öğrenci, veli ve öğretmenlerin çilesine, Milli Eğitim Müdürlüğünün çözümü sadece aydınlatmaların artırılması oldu. Veli, öğrenci ve eğitimcilerin "ikili eğitim kaldırılsın" talebine, Sincan MEB'ten gelen yanıt, sorunun milli eğitim nezdinde pek de "Aydınlatılamadığını" ortaya koydu.  

AYDINLATMA TEDBİRİ YAZISI

Artan şikayetler ve yapılan eylem üzerine Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazıda sorunun çözümü için şu ifadelere yer verildi:

"İkili eğitim yapan okullarımızda öğrenci giriş çıkış saatlerinde sorunlar olduğu bildirilmektedir. İlçemize gelen yoğun şikayetlerin başında; akşam çıkış saatlerinde havanın erken kararmasından dolayı, okul merdiven önleri yeteri kadar aydınlatılmadığından, öğrenciler velilerini, veliler de çocuklarını göremediklerinden dolayı izdiham yaşandığı belirtilmektedir. Okullarımızın bina önü giriş ve çıkış merdivenlerini, öğrenci, öğretmen ve veli açısından mağduriyet oluşturmayacak şekilde, öğrencinin rahatlıkla velisini seçebileceği velinin de öğrenciyi görebileceği bir aydınlatmanın sağlanması okul yönetimi tarafından ileride doğabilecek kaza ve problemlerin öncelikle tedbirinin alınarak gerekli önlemlerin hassasiyetle alınması hususunda gereğini rica ederim."

OKUL ÖNÜNDE EYLEM YAPILMIŞTI

Anadolu liselerinde yaşanan yığılmalar sonucu Sincan’da birçok Anadolu lisesi ikili eğitime geçmek zorunda kaldı. İkili eğitim nedeniyle sabah saat 7.40’ta başlayan dersler, akşam saat 20.50’ye kadar sürüyor. Sabahçı olan öğrenciler gün ağarmadan okul yoluna düşerken, öğlenci olanlar ise karanlıkta okuldan çıkmak zorunda kalıyor.

İkili eğitim nedeniyle güvenlik ve ulaşım başta olmak üzere çok sayıda sorunla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Sincan İbni Sina Anadolu Lisesinin velileri, öğrencileri ve eğitim sendikaları okul çıkış saati olan 20.30’da okul önünde eylem yaparak ikili eğitimin kaldırılmasını istemişti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara'da "Cumhuriyet ve Kadın" paneli düzenlendi

SONRAKİ HABER

ABD, Afganistan savaşında halka düzenli olarak yalan söylemiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa