26 Ekim 2019 03:00

İzmir Yamanlar Mahallesi Muhtarı Kemal Aydın: Mahallede 3 kişiden biri yardıma muhtaç

İzmir’de en yoğun göç almış mahallelerden olan Yamanlar'ın muhtarı Kemal Aydın'la mahalledeki sorunları, halkın taleplerini ve çözüm önerilerini konuştuk. Aydın, işsizlik ve yoksulluğa vurgu yaptı.

İzmir Yamanlar Mahallesi Muhtarı Kemal Aydın | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Müjde GENÇ
İzmir

İzmir’in yoğun göç almış en eski mahallelerinden Yamanlar’da 31 Mart yerel seçimlerinde tekrar muhtar seçilen Kemal Aydın’la yönetim anlayışını, karşılaştıkları sorunları, ülke genelinde yaşananların mahalleye yansımasını konuştuk. Kemal Aydın’a göre mahalledeki temel sorun işsizlik. Ortadoğu’daki gelişmeler ve savaş politikaları ise kaygı ve gerilimi artırıyor.

Yamanlar Mahallesi’nde 35 yıldır ikamet eden Kemal Aydın, bir önceki dönem devraldığı muhtarlık sonrası mahalle halkının bu seçimde de görevi yeniden kendisine verdiğini belirtti. Muhtarlık kurumunu bedendeki kılcal damarlara benzeten Aydın, halkla esas iç içe olanların muhtarlar olduğunu dile getirdi.   

Türkiye’deki siyasi ve ekonomik yapının sarsılması ve tarımın çökmesi nedeniyle mahallenin yoğun göç aldığını belirten Aydın, “Sorunlarımız çok ama ne yazık ki muhtarlar olarak ricacı konumundayız. Toplumun talep ve sorunlarını ilgili makamlara iletiyoruz ama yetkimiz yok. Dolayısıyla yapmak isteyip yapamadığımız çok fazla şey var” dedi.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK

Mahalle halkının en büyük sorununun işsizlik olduğunu dile getiren Aydın, “Yaşadığımız mahalle, işçilerin yoğunlukta olduğu bir yer. Dolayısıyla ekonomik kriz en çok bizim gibi mahalleleri etkiliyor. İnsanlar, pazar arabaları boş bir şekilde evlerine dönüyorlar” dedi. Otuz bin kişinin yaşadığı mahallede 10 bin kişinin devletin ödediği küçük yardımlarla geçindiğini ifade eden Aydın, 2 bin 20 TL asgari ücretle geçinen bir ailenin kira bedeli olarak en az 1000 lira ödediğini de belirtti.

Kalıcı çözümün, halka geçici yardımlar yapmak yerine iş sahalarının açılması olduğunu dile getiren Aydın, “Mevcut yönetim biçimi halkı kendine muhtaç etmeyi tercih ediyor. Mahallede genç nüfus yoğunlukta ama gençlerin deşarj olup sosyalleşebilecek alanları neredeyse hiç yok. Kadınlar için de aynı şeyler geçerli. Kadınların sosyalleşebileceği ve kendi ürettiklerini sergileyebilecekleri bir alanın olmaması da başlıca sorunlardan. Genç işsizlerin yoğunlukta olması sebebi ile çeteleşme, uyuşturucu satıcılığı gibi sorunlar da yaşanıyor” diye konuştu.  

Ortadoğu’daki gelişmelerin ve savaş politikalarının büyük şehirlere doğru göçü tetiklediğine de dikkat çeken Kemal Aydın, “Sabahları muhtarlık ofisini açarken insanların çöpleri karıştırdığını görüyorum. Öbür taraftan silahlanmaya ayrılan bütçeyi düşünelim. Ülkede yaşananların özeti bu kadar basit aslında” dedi.

"MUHTARLAR DERNEĞİ İLE DAHA GÜÇLÜYÜZ"

Bayraklı Muhtarlar Derneği Başkanı da seçilen Aydın, derneğin öncelikli amacının örgütlü bir yapı oluşturmak olduğunu söyledi. Derneğin 24 mahalle muhtarının bir araya gelmesi ile oluştuğunu belirten Aydın, “Sesimizin birlikte daha güçlü çıkacağını düşünüyoruz. Bayraklı bölgesindeki mahallelerin çoğunda çarpık yapılaşmadan kaynaklı otobüs, yol, doğal gaz vb. sorunlar var. Bu sorunları çözerken derneğimiz bize aracılık edecek. Önemli olan çözüm mercilerinin semtlere nasıl baktığı ve çözmek adına neler yapabileceğidir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı İlçe Belediyesi ile eskiye nazaran daha iyi ilişkiler geliştiğini vurgulayan Aydın, “Mahallede bazı sorunlar karşısında sendika, yöre dernekleri, inanç kurumları ile birlikte hareket ediyoruz. Mahalle halkı ile birlikte daha iyi bir yaşam için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveç Milletvekili Kadir Kasırga: Avrupa halkları Rojava'yı destekliyor

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa