25 Ekim 2019 15:19

İsveç Milletvekili Kadir Kasırga: Avrupa halkları Rojava'yı destekliyor

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Kadir Kasırga, Türkiye'nin Suriye’ye operasyonuna karşı olduklarını belirterek Avrupa halklarının Rojava'yı desteklediğini ifade etti.

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Kadir Kasırga | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Murat KUSEYRİ

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Kadir Kasırga, Türkiye'nin Suriye'ye operasyonuna ilişkin Evrensel’e açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin girdiği ekonomik krizin giderek derinleştiğini ve işsizliğin arttığını belirten Kasırga, “Halk ülkede bir şeylerin doğru gitmediğinin farkına vardı. Zenginler daha fazla zenginleşti. Yoksullar daha yoksullaştı” dedi.

Rojava’da Kürtler ve diğer halkların eşitlik ve demokrasi üzerinde birlikte inşa ettikleri toplum düzeninin bölge halklarına ilham olduğunu söyleyen Kasırga, Türkiye'nin Suriye’ye askeri harekatla ülke gündemindeki sorunları gündemden düşürmek ve Kürtlerin statü edinmesini engellemek hedefi olduğunu ifade etti. Kasırga, “Halk bölgedeki yolsuzluk, şiddet ve ayrımcılıktan bıktı. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Irak, kendi halkına refah sağlayamadı. O nedenle halk her gün eylemler yapıyor. Halk artık eşitsizlikleri kabul etmiyor” diye konuştu.

"AVRUPA HALKLARI ROJAVA’YI DESTEKLİYOR"

Suriye’ye yönelik askere harekata karşı tepkilerin maniple edilmek istendiğini ifade eden Kasırga, “Dış dünyanın tepkisi daha önceki tepkilerden çok daha sert. Avrupa ülkeleri askeri harekatı kınadı ve Türkiye’ye yaptırımlar uygulanmasını tartışıyor. Halkta da Rojava’ya büyük bir destek var” değerlendirmesinde bulundu. 

Askeri harekatın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve İsveç halkının da askeri harekata karşı olduğunu ifade eden Kasırga İsveç hükümetin askeri harekatla ilgili yaptığı girişimler hakkında bilgi verdi.

"CHP TEPKİLERİ ÖRGÜTLEMEDE BAŞARISIZ"

Kasırga, Türkiye'de muhalefetin tepkileri örgütlemede başarsız olduğunu belirterek, “Türkiye’de muhalefet özellikle de CHP tepkileri örgütlemede başarısız. HDP muhalefet yapabilen tek parti. Ama her karşı çıkışları baskıyla engellenmeye çalışılıyor. Yöneticileri ve üyeleri cezaevlerine atılıyor. Ülkede estirilen tüm şoven ve milliyetçi rüzgarlara rağmen kitleleri örgütleme ve seferber etmenin koşulları var” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kavgayı ayırmak isteyen eski gazeteci Barış Bektaş bıçaklanarak öldürüldü

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa