25 Ekim 2019 11:41
Son Güncellenme Tarihi: 25 Ekim 2019 12:50

Fransız dergisindeki yayımlarla ilgili “Cumhurbaşkanına hakaretten” suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransız Le Point Dergisi Yayın Direktörü Etienne Gernelle ve Le Point Dergisi yazarı Romain Gubert hakkında suç duyusunda bulundu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransız Le Point Dergisi Yayın Direktörü Etienne Gernelle ve Le Point Dergisi yazarı Romain Gubert hakkında, yayımları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, müvekkili adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçesi verdi. Dilekçede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aleni hakaret edildiği iddia edilerek, şunlar kaydedildi:

“Öncelikle şu hususu vurgulamak gerekir ki şüphelilerin beyanları, tümüyle hezayandan ibarettir. Siyaset kurumu ve medyası bir terör örgütüyle angajman ilişkisine giren bu ilişki çerçevesinde terör örgütünün propaganda aracına dönüşen Fransa'dan hakikat kırıntısı olabilecek bir açıklama beklemek gerçekçi olmayacaktır. Tarihi soykırım ve katliamların dramatik örnekleri ile dolu bir ülkenin, Sayın Cumhurbaşkanımıza insanlık adına bir şeyler öğretmeye çalışması ve çalışırken de asılsız ithamlarla suçlaması tipik bir hadsizlik örneğidir. Seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yazdıkları yazıyla Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı onur şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullanmış ve Sayın Cumhurbaşkanımızın kişiliğini, saygınlığını ve itibarını hedef alarak atılı suçu alenen işlemiştir”

Dilekçede, şüpheliler hakkında, “Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu”ndan kamu davası açılması istendi.

GERNELLE: YAŞANANLARI ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Fransa’nın Le Point Dergisi Yayın Direktörü Etienne Gernelle, derginin kapağına ilişkin açıklama yaptı:

"Kuzey Suriye’de IŞİD ve El Kaide Erdoğan’ın kirli işlerini yapıyor, yani yargısız infazlar gerçekleştiriyor. Köyler boşaltılıyor. Bu dayanılmaz bir durum ve bizlerde bu hafta Le Point dergisinde röportajlarla, analizlerle, anketlerle yaşananları anlatmaya çalışıyoruz."

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'den, Erdal Aksünger'e "PYD" incelemesi

SONRAKİ HABER

Cumhuriyet gazetesine 1 milyon liralık tazminat davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa