25 Ekim 2019 10:19

CHP'den, Erdal Aksünger'e "PYD" incelemesi

CHP, katıldığı programda Ahmet Hakan ve Doğu Perinçek'in ısrarlı "PYD terör örgütü müdür, değil midir?" sorularına maruz kalan CHP PM Üyesi Erdal Aksünger hakkında inceleme başlattı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

CHP, Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger ile eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş hakkında açıklamaları dolayısıyla inceleme başlattığını duyurdu. Aksünger, “Parti eğer soruşturma açıyorsa bu lince katılıyor demektir” dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger önceki gün CNN Türk’te katıldığı "Tarafsız Bölge" programında Türkiye’nin Suriye politikasına dair eleştiriler yöneltti. Bu sırada program sunucu Ahmet Hakan ve program katılımcısı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından Erdal Aksünger’e ısrarla ve defalarca “PYD/YPG/PKK terör örgütü müdür? Siz ne diyorsunuz” soruları yöneltildi. Erdal Aksünger AKP’nin dönemin PYD lideri Salih Müslim ile görüşmesini hatırlatarak, “Görüşülmesi gerekiyordu, görüştüler. PYD, terör örgütü değil benim gözümde” ifadelerini kullandı.

Aksünger bu sözlerinin ardından iktidara yakın yayın organları tarafından hedef gösterildi.

“PARTİ EĞER SORUŞTURMA AÇIYORSA BU LİNCE KATILIYOR DEMEKTİR”

Artı Gerçek'ten Meryem Yıldırım’a konuşan Aksünger, “Parti eğer soruşturma açıyorsa bu lince katılıyor demektir” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski yardımcısı Aksünger, parti soruşturmasına ilişkin henüz kendisine ulaşan herhangi bir bildirimin olmadığını belirtti. “Bana herhangi bir şey ulaşmadı, ben de yeni gördüm ama ne kadar gerçekçi bilemiyorum. Böyle bir şeyin olması mantıksız zaten” diyen eski milletvekili, kendisine yönelik bir linç kampanyası başlatıldığına dikkat çekti.

Aksünger, şunları söyledi: “PYD 2003’te Esad döneminde daha böyle konular yokken bir parti olarak kurulmuş. Daha sonrası itibariyle PYD Türkiye’deydi zaten. Buradaki amaç sadece linç etmek ve iktidarın oyunlarına gelmekten başka bir şey değil. Şu an linç yapmaya çalışıyorlar. Parti eğer soruşturma açıyorsa parti de katılıyor demektir.”

“Amerika hem bir taraftan IŞİD’i yarattığı konusunda kendi açıklamaları var öbür taraftan da gelip hem Türkiye ile hem de Kürtlerle birlikte ortaya tam bir emperyalist senaryo koydu” şeklinde konuşan Aksünger, sözlerini Suriye ile barış vurgusu yaparak şu mesajla noktaladı:,

 “Buradan baktığımız zaman zaten konu ortada. Biz eğer ilk günden Suriye’de barışın tarafında ve Suriye’nin parçalanmaması noktasında diyalog içerisinde olsaydık bugün bu kadar cinayetlik işler yaşanmazdı. Ne Türkiye ordusu ‘Milli Suriye Ordusu’ diye ne olduğu belli olmayan bir orduyu önüne katıp bir yerlere gitmezdi, böyle bir saçmalık olmazdı.”

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında “PKK, terör örgütü değildir. PKK'nın bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir" ifadelerini kullanmıştı. Bu sözler üzerine programın katılımcıları tansiyonu daha da yükselterek Elçi’yi zor durumda bırakmıştı. Programın sunucusu Ahmet Hakan da tartışmayı “PKK terör örgütüdür. Tahir Elçi’nin görüşüdür o (PKK terör örgütü değildir). Ona şiddetle itiraz edenler de oldu, sayın seyircilerimizin dikkatine” diye kapatmış ve birçok kişi Ahmet Hakan’ın programdaki tutumu nedeniyle onun linç edilmesine neden olduğunu dile getirmişti.

Programın ardından yandaş medya Elçi’yi hedef almış ve savcılık da soruşturma başlatmıştı. Elçi hakkında yakalama kararı çıkarılmış ve gece yarısı gözaltına alınmıştı.

YILMAZ ATEŞ İÇİN DE İNCELEME

Ateş, geçen salı günü CNN Türk televizyonunda katıldığı programda, FETÖ ile mücadele tartışılırken CHP yönetiminin politikalarını eleştirmiş ve bunun üzerine programa telefonla bağlanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, açıklamalara tepki göstermişti.

CHP, Ateş hakkında da inceleme başlatıldığını duyurdu.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pablo Picasso kimdir?

SONRAKİ HABER

ABD'nin Güney Kore'den asker çekeceği iddiasına Pentagon'dan yalanlama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa