23 Ekim 2019 19:49

"Bilimin ışığında Avcılar'da toplanmaya davet ediyoruz"

Avcılar Evrim Atölyesi kurucularından İstanbul Üniversitesi öğrencisi Yeşim Yüzay ile atölyenin kuruluş amacını ve çalışmalarını konuştuk.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Yasir BAŞAK
Emirhan ELİBOL

Avcılar Evrim Atölyesi araştırmacı Aslıhan Niksarlı'nın katılımıyla 18 Ekim'de Avcılar Eğitim Sen binasında "Primatolojiye Giriş, İçimizdeki Maymun'' başlıklı bir söyleşi düzenledi. Söyleşiye her yaş aralığından ve farklı üniversitelerden birçok öğrenci katılım gösterdi.

Avcılar Evrim Atölyesi kurucularından İstanbul Üniversitesi öğrencisi Yeşim Yüzay’a atölyenin kuruluş amacını ve hitap ettiği kitleyi sorduk. 

Atölye kurulurken bilimsel verilere ulaşırken yaşanan zorluk, eğitimin gitgide niteliksizleştirilip bilimden uzaklaştırılması, bilimsel tartışmaların yapılacağı anlanların bir ihtiyaç olduğunu belirten Yüzay, “Bugün bilime merak ve ilgi duyan hatta merak duymayıp da atölyeye katıldıktan sonra ilgisi artan arkadaşların bu tartışmalara kolayca ve basitçe ulaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda kişileri bilimsel düşünmeye davet etme ve bilimsel düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Atölyenin hedef kitlesinin 7’den 70’e merak duyan herkes olduğunu söyleyen Yeşim Yüzay, üniversite öğrencilerini tartışmalara dahil olmaya ve atölyenin bir parçası olmaya davet etti.

Avcılar Evrim Atölyesi’nin yaklaşık 2 yıl önce kurulduğunu söyleyen Yeşim Yüzay, “Evrim Ağacı sayfasının kurucusu Çağrı Mert Bakırcı’nın Avcılar'da yaptığı söyleşideki yoğun katılımı gördükten sonra ‘Bu tartışmaları neden Avcılar'da devam ettirmiyoruz?’ diye sorduk kendimize ve bugün buradayız. Atölyenin yürütücü kadrosu ilk etkinliğimizden bu yana katılan benim gibi üniversiteli arkadaşlardan oluşuyor. Atölyeye katılıp yürütücü olmak isteyen tüm arkadaşlar yürütücü olabiliyorlar” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Foça'da yaşam alanı savunucuları yol yapımında cüruf kullanılmasına karşı nöbette

SONRAKİ HABER

Urfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında kayyum tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa