24 Ekim 2019 17:48

Cezayir'de avukatlardan gözaltına alınanların serbest bırakılması için yürüyüş

Cezayir'de avukatlar Buteflika döneminde görev yapan isimlerin yönetimden uzaklaştırılmasına karşı yapılan eylemlerde gözaltına alınanların serbest bırakılması için yürüdü.

Fotoğraf: Ali Jadallah/AA

Paylaş

Cezayir'de avukatlar, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika döneminde görev yapan isimlerin yönetimden uzaklaştırılması talebiyle 8 ayı aşkın süredir düzenlenen eylemlerde gözaltına alınanların serbest bırakılması talebiyle yürüyüş düzenledi.

Cezayirli Avukatlar Sendikasının çağrısı üzerine başkent Cezayir'deki Sidi Muhammed Mahkemesi önünde toplanan avukatlar, parlamento binasına yürüdü.

Ülkedeki halk hareketine destek olmak için düzenlenen yürüyüşe katılmak üzere çeşitli kentlerden gelen avukatlar, yargı bağımsızlığının korunmasını ve eylemlerde gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti. 

"Sivil devlet", "Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın", "Özgür ve demokratik Cezayir" sloganlarının yanı sıra ülkedeki petrol faaliyetlerine yatırım yapan şirketlere vergi muafiyeti ve kolaylıklar sağlanmasını öngören akaryakıt yasa tasarısı protesto edildi. 

Cezayir'de 20 yıl boyunca yönetimde bulunan Buteflika, tarihi nitelikteki kitlesel gösteriler ve ordunun "uyarıları" sonucu 2 Nisan'da istifa etmişti. Buteflika'nın çevresinde kümelenmiş siyaset, bürokrasi, ordu ve iş insanlarından yolsuzluğa bulaşanların görevden alınmasını ve bu kişilerden yargı önünde hesap sorulmasını isteyen Cezayir halkı ise eylemlerini sürdürüyor.

Ülkede yeni cumhurbaşkanı seçiminin 12 Aralık'ta yapılması planlanıyor. (Cezayir/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kırkağaç'ta direnen madenciler: Hakkımız olanın tamamını istiyoruz

SONRAKİ HABER

İBB hizmetlerine yeni tarife: 2020 için yüzde 15'e varan zamlar uygulanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa